W dniu 1 lutego 2018 roku Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący rewizji Drinking Water Directive (DWD) (tłum.: Dyrektywa w sprawie wody pitnej), zaplanowanej na 2018 rok - http://ec.europa.eu/environment/water/water-drink/review_en.html.

 

Na stronie http://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/initiatives/com-2017-753, znajdują się wszelkie materiały dotyczące Dyrektywy w sprawie wody pitnej (DWD), w tym propozycje nowej treści dyrektywy (Wniosek dotyczący dyrektywy ) - Proposal for a directive -  COM(2017)753/DOCUMENT-2017-74770)  i załączników  Annex - COM(2017)753/DOCUMENT-2017-74771) -  teksty dostępne w języku polskim.

Propozycja zawiera rewolucyjne zmiany w podejściu do bezpieczeństwa wody wprowadzając obowiązkowe zarządzanie ryzykiem na wszystkich etapach dostaw wody od ochrony ujęć wody poczynając, na instalacjach wewnętrznych kończąc.  Wiele miejsca poświęca także zagadnieniom wynikającym z Rezolucji Right2Water (czyli „Prawo do wody”), a zwłaszcza prawu do wody zdrowej i czystej oraz do informacji o jakości wody i zagrożeniach zdrowotnych.

Projekt nowej dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, przedstawiony przez Komisję Europejską, jest bardzo ważny dla branży wodociągowej.

Izba Gospodarcza „Wodociągi polskie” będąc członkiem Europejskiej Federacja Krajowych Organizacji Wod.-Kan.(EurEua), czynnie uczestniczyła i będzie uczestniczyć w konsultacjach związanych z ostateczną treścią nowej dyrektywy.

Dzięki udziałowi w konsultacjach i grupach roboczych branża europejska miała istotny wpływ na złagodzenie zapisów związanych z informowaniem odbiorców, bardziej elastyczne podejście do monitoringu parametrów, wprowadzenie łagodniejszych wymagań dla małych wodociągów. Oczywiście to nie jest koniec naszych działań na rzecz nowej dyrektywy. EurEau przygotowuje stanowisko oraz zamierza uczestniczyć we wszelkich spotkaniach i konsultacjach.

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” przygotowuje stanowisko w imieniu branży. Planujemy spotkania z posłami do Parlamentu Europejskiego, gdzie niebawem dyrektywa zostanie przekazana do dalszego procedowania.

Okres konsultacji publicznych Dyrektywy w sprawie wody pitnej (DWD),  trwa od 1 lutego do 1 kwietnia 2018 roku.

Członkowie Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” mogą zgłaszać swoje uwagi, propozycje  zmian w terminie do dnia 15.03.2018 roku na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pani Klara Ramm, reprezentująca IGWP w Komisji EurEau, w ostatnim okresie napisała wiele artykułów na temat Dyrektywy, na bieżąco informując o stanie prac. Znajdziecie je Państwo szukając frazy EurEau w wyszukiwarce na nasze stronie internetowej.
 

Specjalista ds. marketingu i PR - Natalia Przpierska