W dniach 24-27 września br. odbył się wyjazd techniczny do Rumunii, w którym uczestniczyli przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych z całej Polski, w znacznej mierze będących członkami Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.


Podczas podróży odwiedziliśmy największą w Rumunii oczyszczalnię ścieków Glina, obsługującą ok 2,4 mln mieszkańców Bukaresztu. Obiekt położony na południowy wschód od Bukaresztu dzięki funduszom europejskim jest obecnie modernizowany i rozbudowywany.
Wymiana wiedzy i doświadczeń
Nasi rumuńscy gospodarze z przedsiębiorstwa Apa Nova Bucuresti, które prowadzi projekt, przyznali, że jest to ogromne wyzwanie techniczne. Remont, którego nie można już było odkładać jest w toku, a instalacje są cały czas w użytku i trwa oczyszczanie ścieków. Wiele prac zostało zakończonych, ale wiele jeszcze przed wykonawcami. Do najważniejszych zadań, które realizowane są terenie oczyszczalni należą: zmodyfikowanie linii reakcji biologicznych, adaptacja 48 istniejących odstojników, zbudowanie 24 nowych osadników oraz konwersja linii osadu. Modernizacja trwa od 2015 r., a jej zakończenie przewidziane jest na rok 2019. Zwiedzanie oczyszczalni było okazją do rozmów, wymiany doświadczeń, pytań o szczegóły prac i opowieści o tym jak podobne inwestycje przebiegają w Polsce. Wymiana wiedzy i doświadczeń to bardzo ważne ogniwo rozwoju przedsiębiorstw wod – kan.
Rumunia w pigułce
Wyjazd techniczny to nie tylko obowiązki, oprócz wizyty służbowej uczestnicy mieli okazję zobaczyć Bukareszt, a także zamki Siedmiogrodu, zwanego również Transylwanią. Kraina ta, rozsławiona przez legendarną postać hrabiego Drakuli, obecnie będącą symbolem kultury popularnej wykorzystywanej często w licznych produkcjach filmowych, dodatkowo zapewniła przepiękne widoki ośnieżonych już licznie szczytów Karpat.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za wspólny wyjazd, będący okazją do wymiany doświadczeń dwóch krajów należących niegdyś do tzw. bloku wschodniego.
Już dzisiaj zapraszam Państwa do śledzenia informacji zarówno na stronie internetowej, jak i w otrzymywanej korespondencji mailowej i tradycyjnej, gdyż planowane są kolejne wyjazdy techniczne do krajów europejskich.

galeria - materiały do pobrania

Iwona Włodarek
Główny specjalista ds. konferencji i szkoleń

Wyszukiwanie

Nasze szkolenia

  • Wprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych - w poszukiwaniu dobrych praktyk: Łódź, 30.09 - 01.10.2019 r. +

    Wprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych - w poszukiwaniu dobrych praktyk: Łódź, 30.09 - 01.10.2019 r. Po dużym zainteresowaniu specjalistów z branży warsztatami czerwcowymi nt. dyrektywy Czytaj więcej
  • Pozwolenia wodnoprawne oraz opłaty za usługi wodne i odprowadzanie wód opadowych i roztopowych w praktyce: Gdańsk, 27 września 2019r. +

    Pozwolenia wodnoprawne oraz opłaty za usługi wodne  i odprowadzanie wód opadowych i roztopowych w praktyce: Gdańsk, 27 września 2019r. Tematyka szkolenia:  Nowelizacja ustawy Prawo wodne: · instrumenty ekonomiczne w gospodarowaniu Czytaj więcej
  • 1

Newsletter IGWP

Rozwiń aby zapisać się do newslettera

Zapisz się do newslettera IGWP i bądź na bieżąco z informacjami i naszą ofertą.

Poniżej proszę wybrać listy newslettera oraz wpisać e-mail na który będą wysyłane informacje.