Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej i Dyrekcja Generalna ds. Środowiska współpracują ze zwycięzcami konkursu EU Hackathon SEWERS4Covid (Holenderski Instytut Badań Wody KWR, Eurecat - Centrum Technologiczne Katalonii, Uniwersytet w Tesalii i Narodowy Uniwersytet Techniczny w Atenach oraz Universytet Exeter i Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule w Aachen RWTH), we współpracy z Water Europe i federacją EurEau zapraszają do udziału w doraźnym ogólnoeuropejskim projekcie badawczym mającym na celu ocenę monitoring ścieków i wymianę doświadczeń w kontekście epidemii spowodowanej SARS-CoV-2.

Coraz więcej dowodów wskazuje, że nieoczyszczone ścieki są dobrym wskaźnikiem obecności wirusa w populacji. Po pierwszym potwierdzeniu obecności RNA wirusa w kale pacjentów COVID-19, grupy badawcze w Holandii, Australii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Włoszech, Austrii i innych krajach z powodzeniem ustaliły związek między stężeniem wirusa w napływach do oczyszczalni ścieków, a poziomem zainfekowania danej populacji.

W związku z tym nadzór SARS-CoV-2 w ściekach ostatecznie połączony z monitorowaniem środków farmaceutycznych stosowanych w leczeniu COVID-19 może być cennym i skutecznym narzędziem do monitorowania migracji wirusów w miastach UE i może służyć jako wczesne ostrzeżenie przed ponownym pojawieniem się pandemii.

W celu zebrania wszelkich danych i doświadczeń, a także aby ułatwić wymianę wiedzy, WCB zaprasza zainteresowane podmioty do zgłaszania zainteresowania udziałem w projekcie na adres

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

Udział w projekcie jest bezpłatny, a uzyskane wyniki zostaną wykorzystane wspólnie poprzez organizację seminariów i konferencji internetowych, gdy tylko dane będą dostępne.

 

Klara Ramm - Ekspert IGWP 

Wyszukiwanie

Nasze szkolenia

  • Zmiany w ustawie Prawo wodne dotyczące wydawania pozwoleń wodno-prawnym: 6 października 2021 +

    Zmiany w ustawie Prawo wodne dotyczące wydawania pozwoleń wodno-prawnym: 6 października 2021 Termin webinarium: 6 października 2021 r., godz. 12.00 - 14.00 Tematyka Czytaj więcej
  • Podatki w branży wod-kan. Bieżące i planowane zmiany przepisów, aktualne zagadnienia: 7 października 2021 +

    Podatki w branży wod-kan. Bieżące i planowane zmiany przepisów, aktualne zagadnienia: 7 października 2021 Termin webinarium7 października 2021 r., godz. 10.00 - 14.00 CelOmówienie zmian Czytaj więcej
  • 1