Członkowie Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”  otrzymali opracowanie „Nakłady inwestycyjne oraz źródła ich finansowania. Efekty rzeczowe inwestycji. Środki trwałe.” sporządzone na podstawie danych pochodzących z Rocznika Statystycznego RP 2014 oraz Rocznika Statystycznego Ochrona Środowiska 2014 wydanych przez Główny Urząd Statystyczny.

W pierwszej części zawiera ono dane dotyczące nakładów inwestycyjnych oraz wartości środków trwałych w przedsiębiorstw w działu poboru, uzdatniania i dostarczania wody oraz dynamiki ich zmian w ostatnich latach w porównaniu z innymi wybranymi działami gospodarki. Przedstawiona jest również struktura środków trwałych oraz ich stopień zużycia.

Druga część bazująca na danych Rocznika Ochrona Środowiska ukazuje dane w podziale na kierunki działań inwestycyjnych oraz źródła ich finansowania.

W całej dziedzinie ochrony środowiska występuję podział na gospodarkę wodną oraz gospodarkę ściekową i ochronę wód. Każda z tych dziedzin ma dodatkowo wyszczególnione składowe, jak oczyszczalnie ścieków komunalnych, sieć kanalizacji deszczowej i sanitarnej, ujęcia i odprowadzenia wody, stacje uzdatniania wody oraz zbiorniki i stopnie wodne.

Wszystkie dane przedstawione są w kilkuletnim horyzoncie czasowym, dzięki czemu możemy zaobserwować również dynamikę zmian działań inwestycyjnych w branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

Zainteresowanych opracowaniem zapraszamy do kontaktu. 

Mateusz Bogdanowicz
Główny Specjalista ds. Analiz Ekonomicznych

Telefon: +48 52 376 89 23
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Marta Wojnowska
Specjalista ds. Analiz Ekonomicznych

Telefon: +48 52 376 89 16
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.