Zmarł Józef Wiśniewski

Zmarł Józef Wiśniewski

Wspomnienie śp. Józefa Wiśniewskiego – założyciela i wieloletniego dyrektora Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci śp. Józefa Wiśniewskiego – założyciela i wieloletniego dyrektora Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Jego odejście to niepowetowana strata dla całej branży wodociągowo-kanalizacyjnej, którą współtworzył i której przez lata poświęcał swoje życie zawodowe.

To właśnie dzięki jego wizji i determinacji w 1992 roku powstała Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. Jako dyrektor Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy stanął na czele zespołu założycielskiego, który doprowadził do formalnego powołania Izby 14 września 1992 roku. Od tego momentu aktywnie budował jej struktury i wyznaczał kierunki działań, czyniąc z niej najważniejszą organizację branżową w Polsce.

Pod jego kierownictwem Izba nie tylko reprezentowała interesy przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, lecz także dynamicznie rozwijała działalność doradczą, prawną, wydawniczą i szkoleniową. Wspierała ochronę środowiska, uczestniczyła w procesach legislacyjnych i podejmowała działania lobbingowe, dzięki którym głos branży był słyszalny na szczeblu ogólnopolskim.

Józef Wiśniewski był również inicjatorem najważniejszych wydarzeń środowiskowych – w 1993 roku zainaugurował Międzynarodowe Targi WOD-KAN, które do dziś są największą imprezą branżową w Europie Środkowo-Wschodniej. Przyczynił się także do powstania Kongresów Wodociągowców Polskich, stanowiących forum wymiany doświadczeń i dyskusji o przyszłości sektora.

Dzięki jego pracy i zaangażowaniu Izba stała się organizacją opiniotwórczą, zrzeszającą większość przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w kraju. To właśnie on nadał jej charakter, który kontynuowany jest do dziś – jako instytucji silnej, aktywnej i cieszącej się autorytetem w kraju i na arenie międzynarodowej.

Śp. Józef Wiśniewski pozostanie w naszej pamięci jako człowiek wielkiej pasji i oddania dla dobra wspólnego. Składamy wyrazy głębokiego współczucia jego Rodzinie i Bliskim.

Cześć Jego Pamięci.

Prezes Izby Gospodarczej “Wodociągi Polskie” – Paweł Sikorski
Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej “Wodociągi Polskie” – Tadeusz Rzepecki


Wszystkich, którzy chcieli by pożegnać Ś.P. Józefa Wiśniewskiego informujemy, że uroczystości pogrzebowe odbędą się 8 września 2025 roku. Rozpoczną się Mszą Świętą, która odbędzie się o godz.12:00 przy ul Glinki 40. Pogrzeb zaś odbędzie się na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy ok. godz. 13-13.30.


Ze smutkiem i żalem żegnamy

Józefa Wiśniewskiego

wieloletniego Dyrektora Izby Gospodarczej “Wodociągi Polskie”
i Członka Honorowego Izby Gospodarczej “Wodociągi Polskie”
Łącząc się w żałobie z Rodziną, Bliskimi i Przyjaciółmi Zmarłego, przekazujemy wyrazy współczucia.  

Tadeusz Rzepecki
Przewodniczący Rady IGWP

Paweł Sikorski
Prezes IGWP

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ