Tegorocznym tematem przewodnim Światowego Dnia Wody, który obchodzimy 22 marca, jest hasło „Valuing Water – docenianie wody”. Obchody święta, które ze względu na trwającą pandemię realizowane są głównie w formule online, mają wspierać realizację jednego z celów zrównoważonego rozwoju nr 6: dostępu do wody i urządzeń sanitarnych dla wszystkich do roku 2030.

Dlaczego akurat „docenianie wody”? Wartość wody to znacznie więcej niż jej cena – ma ona ogromną i złożoną wartość dla nas samych naszych gospodarstw domowych, żywności, kultury, zdrowia, edukacji, ekonomii i integralności środowiska naturalnego. Jeśli nie zadbamy właściwie o którąkolwiek z tych wartości, ryzykujemy niewłaściwe zarządzanie tym ograniczonym, niezastąpionym zasobem. To niezbędność wody na tak wielu płaszczyznach funkcjonowania cywilizacji powoduje, że jest dla nas tak cenna. Świadomość tego faktu jest szczególna w branży wodociągowo-kanalizacyjnej, na której spoczywa odpowiedzialność za dostawy wody do społeczeństwa. Cel 6, który mocno podkreśla tegoroczne święto to zapewnienie wszystkim wody i warunków sanitarnych. Bez pełnego zrozumienia prawdziwej, wielowymiarowej wartości wody nie będziemy w stanie chronić tego krytycznego zasobu z korzyścią dla wszystkich.

Według ONZ należy pogodzić współistniejące obok siebie różne wartości wody, a związane z nimi kompromisy rozwiązać i włączyć do systematycznego i obejmującego wszystkich procesów planowania i podejmowania decyzji. W związku z tym, krokiem naprzód będzie dalsze rozwijanie wspólnego podejścia do wyceny, tam gdzie jest to wykonalne, ale także priorytetowe traktowanie ulepszonego porównywania, kontrastowania i łączenia różnych wartości oraz włączanie uczciwych i sprawiedliwych wniosków do udoskonalonej polityki i planowania.

W wydaniu Światowego raportu o rozwoju wody ONZ z 2021 r. (UN WWDR 2021) zatytułowanym „Wycena wody” obecne metodologie i podejście do wyceny wody zostały pogrupowane we wzajemnie powiązanych perspektywach:

 • ocena źródeł wody, zasobów wodnych in situ i ekosystemów;
 • wycena infrastruktury wodnej do magazynowania, wykorzystywania, ponownego wykorzystania lub zwiększenia dostaw wody;
 • wycenianie usług wodnych, głównie wody pitnej, warunków sanitarnych i powiązanych aspektów zdrowia ludzkiego;
 • docenianie wody jako wkładu do produkcji i działalności społeczno-gospodarczej, takiej jak żywność i rolnictwo, energia i przemysł, biznes i zatrudnienie;
 • inne społeczno-kulturowe wartości wody, w tym cechy rekreacyjne, kulturowe i duchowe. Są one uzupełniane doświadczeniami z różnych regionów świata;
 • możliwości pogodzenia wielu wartości wody dzięki bardziej zintegrowanemu i holistycznemu podejściu do zarządzania;
 • właściwego podejścia do finansowania;
 • metod zaspokajania potrzeb w zakresie wiedzy, badań i zdolności.

Zorganizowana w ramach Światowego Dnia Wody kampania społeczna prowadzona jest głównie przez media społecznościowe i zachęca odbiorców do wyrażania opinii na temat wody oraz tego, jaką ma dla nich wartość.

Jakub Kucharski
Główny specjalista ds. marketingu i PR

Ambasada USA do udziału w wirtualnych targach Florida International Trade Expo, organizowanych przez Agencję Rozwoju Gospodarczego i Handlu Stanu Floryda, które odbędą się w dniach 16-18 marca 2021.

W targach weźmie udział ponad 160 czołowych producentów, dystrybutorów i dostawców profesjonalnych usług ze stanu Floryda, z którymi będzie można nawiązać bezpośredni kontakt i współpracę biznesową. Wystawcy reprezentować będą następujące branże: czyste technologie, przemysł chemiczny, przemysł lotniczy, przemysł obronny, IT, urządzenia medyczne, sprzęt morski, łodzie, urządzenia przemysłowe, produkty budowlane, logistyka, dystrybucja i infrastruktura, usługi finansowe, profesjonalne usługi doradcze, ochrona przeciwpożarowa, produkty konsumpcyjne, produkty spożywcze, kosmetyki, zdrowie i uroda, produkty higieny osobistej oraz edukacja.

Uczestnicy będą mogli rozmawiać on-line z wystawcami i organizować indywidualne spotkania podczas targów. Po zarejestrowaniu na stronie internetowej, uczestnicy uzyskają dostęp do pełnej listy wystawców, która pomoże w przygotowaniach do targów.

Zapraszamy do bezpłatnej rejestracji pod adresem www.floridaexpo.com.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt z Enterprise Florida EFI Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Szanowni Państwo,

Mamy zaszczyt poinformować, iż Prezes Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie", Dorota Jakuta, otrzymała zaszczytne wyróżnienie - Nagrodę Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki. 

Jest to konkurs, który powstał z inicjatywy założyciela firmy "Abrys" Wojciecha Dutki, który całe swoje życie zawodowe poświęcił ochronie środowiska. Jego celem jest wyróżnienie osób, organizacji i instytucji działających aktywnie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Na przestrzeni kilkunastu lat wśród nagrodzonych znalazło wielu znakomitych działaczy społecznych, dziennikarzy, naukowców i organizacji. Wręczenie nagród odbywa się każdego roku podczas uroczystej gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON Environment.

W Jury Konkursu zasiadają laureci Nagrody z lat ubiegłych. Decyzją Kapituły Konkursu, obradującej pod przewodnictwem prof. Macieja Nowickiego, to właśnie prezes Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie" została tegoroczną lauretką Nagrodę Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki.

Pani Prezes składamy najserdeczniejsze gratulacje!

Anna Lembicz,

gł. specjalista ds. marketingu i PR IGWP

 

Z okazji tego szczególnego wyróżnienia Prezes IGWP wystosowała do Organizatorów poniższy List, którego treścią dzielimy się z Państwem:

 

Szanowni Państwo,

Z wielką atencją i ogromnym wzruszeniem odebrałam informację o decyzji Czcigodnej Kapituły Konkursu o przyznaniu mi tak wyjątkowego wyróżnienia, jakim jest Nagroda Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki. Tym samym znalazłam się w gronie znamienitych Laureatów, których działalność na rzecz ochrony środowiska może być inspiracją dla wielu. Laureatów, których poczynania obserwowałam i żarliwie im kibicowałam, a podczas kolejnych Gal Kongresu Envicon miałam okazję gorąco oklaskiwać. Dlatego muszę przyznać, że Nagroda tym bardziej jest dla mnie zaskoczeniem, ale też tym większą ma wartość. Natomiast pamięć dla zasług na rzecz ochrony środowiska nieodżałowanego Wojciecha Dutki, inicjatora Nagrody, czyni ją bezcenną.

Odbieram decyzję Kapituły z wielką pokorą oraz świadomością, że muszę swoje zadania kontynuować na najwyższym poziomie, a także z przekonaniem, że ta Nagroda nie jest przeznaczona tylko dla mnie osobiście, bowiem należy się całemu środowisku, które jako prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” mam zaszczyt i honor reprezentować.

Nagrodę Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki chciałabym dedykować branży wodociągowo-kanalizacyjnej i w jej imieniu ją odebrać. Jak Państwo doskonale wiecie, bo przecież w codziennym życiu obcujecie z dowodami tej tezy, to branża wodociągowo-kanalizacyjna w ostatnich dziesięcioleciach wykonała prawdziwą pracę u podstaw, pracę organiczną. W wielu aspektach nie tylko dogoniliśmy kraje „starej” Europy, ale często wręcz je przegoniliśmy, bowiem nasze przedsiębiorstwa pracują w oparciu o najnowocześniejsze technologie. O pokutującej latami etykietce Polski jako największym trucicielu Bałtyku zapomniano już dawno. Powstają kolejne kilometry sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, które oplatają kraj. Stacje uzdatniania wody, zakłady wodociągowe, oczyszczalnie ścieków każdego dnia wykonują ciężką pracę, aby nam wszystkim żyło się komfortowo. Dziś bez obaw możemy odkręcić kran i mieć pewność, że otrzymujemy wodę najwyższej jakości: smaczną i zdrową.

Przyjmując Nagrodę Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki w imieniu swoim i branży wodociągowo-kanalizacyjnej chciałabym złożyć serdeczne podziękowania Kapitule oraz Organizatorowi Kongresu Envicon, firmie Abrys.

Szanowni Państwo, w tym roku to nasze wspólne wielkie święto jakim jest Kongres Envicon i jego uroczysta Gala odbywa się w szczególnych warunkach i smutnych okolicznościach. Przyszło nam żyć w ciężkich czasach, naznaczonych pandemią COVID-19. W tych niezwykle trudnych chwilach na szczególny szacunek zasługują pracownicy służby komunalnej, na co dzień mniej dostrzegani i doceniani, których codzienny trud wzmacnia nasze poczucie bezpieczeństwa i którym należą się wyrazy najwyższego uznania, jakie tym samym, korzystając z tej uroczystej okazji, pozwalam sobie złożyć.

Z poważaniem,

Dorota Jakuta

Prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”

Szanowni Państwo,


Zwracamy Państwa uwagę na wydarzenie, które Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” objęła Patronatem honorowym, a kwartalnik „Wodociągi Polskie” Patronatem medialnym.

20 października 2020 o godz. 10.00 w przestrzeni Concordia Design Wrocław odbędzie się okrągły stół „Gospodarowanie wodą – wyzwania dla Polski”, przy którym zasiądą eksperci od gospodarki wodnej. W imieniu Organizatorów zachęcamy do udziału.


Do dyskusji przy okrągłym stole zostali zaproszeni przedstawiciele wielu środowisk, w tym m.in. prof. dr hab. Zbigniew Kundzewicz z Polskiej Akademii Nauk, wiceprzewodniczący Rady Programowej kongresu Economy of a Water City, dr hab. inż. arch. Anna Januchta-Szostak z Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. inż. Jan Żelazo, redaktor naczelny „Gospodarki Wodnej”, Piotr Nieznański – dyrektor ds. Polityki Środowiskowej WWF Polska, Ryszard Grobelny ze Związku Miast Polskich, prof. dr hab. Jerzy Hausner – Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Jacek Sutryk – Prezydent Wrocławia, Krzysztof Kutek z Arcadis Polska, prof. dr hab. inż. Janusz Zaleski – ekspert w zakresie gospodarki wodnej i polityki regionalnej.


W czasie wydarzenia zostaną także zaprezentowane wyniki Water City Indeks 2020, który jest rankingiem polskich miast w zakresie gospodarowania wodą oraz ochrony przed jej brakiem lub nadmiarem.


Dyskusję można obejrzeć online na żywo za pośrednictwem platformy streamingowej. Na wydarzenie obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod linkiem: transmisja.oees.pl.


Pełny program konferencji można znaleźć pod linkiem: oees.pl/gospodarownie-woda-wyzwania-dla-polski.


Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Open Eyes Economy on Tour 2020 oraz przygotowań do kongresu Economy of a Water City 2021 zaplanowanego na 25-26 października 2021 roku we Wrocławiu.

Anna Lembicz,

red. naczelna "Wodociągów Polskich"

 

Szanowni Państwo,

Izba Gospodarcza ,,Wodociągi Polskie’’ informuje, że w dziś odbyło się posiedzenie połączonych Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Przedmiotem posiedzenia była Informacja na temat gospodarki wodno-ściekowej w kontekście ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem monitoringu wód i stanu wdrażania Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.

Poruszona została kwestia zarzutów Komisji Europejskiej w stosunku do Polski, dotyczących naruszenia przepisów dyrektywy ściekowej. W ocenie Komisji ponad tysiąc aglomeracji w Polsce nie jest wystarczająco wyposażonych w systemy zbierania ścieków komunalnych lub indywidualne systemy zbierania. Procedurą naruszeniową objęto łącznie 1285 aglomeracji, z czego 58 aglomeracji stanowią duże.


Poniżej link do transmisji z posiedzenia połączonych Komisji:

http://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisje.xsp?unid=532F28D69E531BFDC12585F3002C1897#

Dnia 28 września 2020 roku w Warszawie odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie", które z uwagi na zagrożenie epidemiczne, przygotowano z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa oraz dystansu społecznego. Branżę reprezentowało tego dnia 52 przedstawicieli Członków Zwyczajnych IGWP oraz 1 przedstawiciel Członka Stowarzyszonego.

Podczas Zgromadzenia, zgodnie ze statutem, podjęto uchwały dotyczące zatwierdzenia sprawozdań z działalności Izby, a także przyjęto plany na rok bieżący. Miło nam poinformować, iż jednogłośnie udzielono absolutorium organom Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.

Misja ds. Zdrowych Oceanów, Mórz, Wód Przybrzeżnych i Śródlądowych działająca w ramach przygotowań programu Horyzont Europa, przygotowała drugą wersję raportu „Misja Starfish 2030”, który jest propozycją działań, jakie należy podjąć, aby znacząco poprawić sytuację środowiska wodnego.

Raport będzie prezentowany podczas Europejskich Dni Badań i Innowacji, które odbywają się w dniach 22-24 września. Wszystkie spotkania, panele, wykłady podczas tego trzydniowego wydarzenia są dostępne online, więc zainteresowani mogą zarejestrować się i wybrać interesujące tematy. Wystarczy wejść na stronę https://research-innovation-days.ec.europa.eu

Panelom i spotkaniom towarzyszy wystawa „Nauka jest Wspaniała”.

Istotne dla branży wod-kan tematy są związane z Misją Horyzontu Europa. Odbędą się dwa wydarzenia poświęcone „Starfish 2030”:

- 22 września 2020 r., godz. 11:45 - 12:30 panel dyskusyjny na temat zdrowych oceanów, mórz, wód przybrzeżnych i śródlądowych,

- 23 września 2020 r., godz. 12:00 - 13:00 prezentacja opinii zainteresowanych stron, szczególnie odpowiedzi uczestniczących w konsultacjach obywateli.

Dni Badań i Innowacji UE, to festiwal wiedzy dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką.

Klara Ramm

ekspert IGWP

Szanowni Państwo, Drodzy Członkowie i Przyjaciele Izby,

W tym roku bardzo liczyliśmy na spotkanie z Państwem podczas kolejnej, już VIII edycji Kongresu Wodociągowców Polskich. Byliśmy przekonani, że podczas organizowanej w cyklu trzyletnim wielkiej uroczystości, jaką niewątpliwie jest Kongres, spotkamy się wszyscy, by omówić najważniejsze dla naszej branży wydarzenia ostatniego czasu.

Z uwagi na niepewną sytuację wywołaną COVID-19, Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” podjęła niezwykle trudną, ale jedyną możliwą w obliczu trwającej pandemii decyzję o przeniesieniu naszych wydarzeń konferencyjnych w świat Internetu i spotykaniu się z Państwem online.

Niestety, uroczysty charakter Kongresu, jego wyjątkowa oprawa i rozmach organizacyjny nie pozwalają na jego przygotowanie online bez straty dla tego wydarzenia. Dlatego też z przykrością informujemy, że w bieżącym roku Kongres nie odbędzie się.

Z poważaniem,

Dorota Jakuta

Prezes IGWP

Właśnie trwa webinarium „Kryzys jako szansa na zmianę. COVID-19 i związane z nim problemy szansą na wzrost efektywności zarządzania”. Jest to kolejne wydarzenie w ramach  naszego cyklu webinariów IGWP.

Zaproszenie do poprowadzenia dzisiejszego szkolenia online, przyjął Jakub Danielak, socjolog oraz doradca i trener biznesu, który od ponad 20 lat realizuje projekty usprawniające procesy zarządcze w firmach dostarczających usługi bytowych szerokiemu gronu klientów.
Podczas spotkania poruszymy tematy związane z kryzysem, który powinien stać się szansą na wprowadzenie pozytywnych zmian w organizacji. Nasz ekspert  przybliży słuchaczom mechanizmy wprowadzania zmian oraz zwróci ich uwagę na największe błędy jakie popełniane są w organizacjach w obliczu kryzysu. Będzie też trochę psychologii, postaramy się odpowiedzieć na pytania: Dlaczego ludzie nie lubią zmian? Czego się boją i jak można te lęki przełamać?
Przed nami jeszcze kilka godzin rozmów z ekspertem i niepowtarzalna okazja do zadawania pytań oraz dyskusji o  indywidulanych doświadczeniach uczestników szkolenia.

Zachęcamy do udziału w naszych WEBINARIACH, których zakres staramy się stale poszerzać. Chcemy jak najlepiej dostosować ofertę do potrzeb naszych Członków.

Szczegółowe informacje oraz kalendarz wydarzeń znajdują się [TUTAJ]

Małgorzata Massel
specjalista ds. PR

Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej i Dyrekcja Generalna ds. Środowiska współpracują ze zwycięzcami konkursu EU Hackathon SEWERS4Covid (Holenderski Instytut Badań Wody KWR, Eurecat - Centrum Technologiczne Katalonii, Uniwersytet w Tesalii i Narodowy Uniwersytet Techniczny w Atenach oraz Universytet Exeter i Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule w Aachen RWTH), we współpracy z Water Europe i federacją EurEau zapraszają do udziału w doraźnym ogólnoeuropejskim projekcie badawczym mającym na celu ocenę monitoring ścieków i wymianę doświadczeń w kontekście epidemii spowodowanej SARS-CoV-2.

Wyszukiwanie

Nasze szkolenia

 • Przygotowanie wniosku o zatwierdzenie taryf za wodę i ścieki – najnowsze doświadczenia przedsiębiorstw wod-kan: 21 lipca 2021 +

  Przygotowanie wniosku o zatwierdzenie taryf za wodę i ścieki – najnowsze doświadczenia przedsiębiorstw wod-kan: 21 lipca 2021 Termin webinarium 21 lipca 2021 r., godz. 10.00 Tematyka webinariumDruga Czytaj więcej
 • Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz regulamin przejmowania urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych: 20 lipca 2021 +

  Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz regulamin przejmowania urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych: 20 lipca 2021 Termin webinarium20 lipca 2021 r., godz. 10.00 Program webinarium Cześć Czytaj więcej
 • 1