Nowy biopolimer z osadów ściekowych

Nowy biopolimer z osadów ściekowych

Coraz większy nacisk kładzie się na możliwości przekształcenia oczyszczalni ścieków w „biorafinerie przyszłości” , aby odzyskać wartościowe komponenty przenoszone przez ścieki, dążyć do zerowej emisji dwutlenku węgla i zintegrować wodę z przyszłą wizją gospodarki o obiegu zamkniętym. W przypadku oczyszczania ścieków „koncepcja biorafinerii” skupiła się przede wszystkim na obróbce osadów, w celu produkcji energii odnawialnej i wsparcia recyklingu odpadów pofermentacyjnych. Kaumera Nereda Gum, to biopolimer, który jest uzyskiwany z tlenowego granulowanego osadu powstałego w procesie Nereda. Jest to technologia oczyszczania ścieków opracowana przez Marka van Loosdrechta z Delft University of Technology w Holandii. Oparta jest na granulacji tlenowej i stanowi modyfikację procesu osadu czynnego. Nowy zrównoważony biopolimer jest cennym zasobem i realną alternatywą dla różnych materiałów na bazie oleju. Pierwsza duża jednostka produkcyjna Kaumera została oficjalnie otwarta w Zutphen, a druga jednostka produkcyjna w Epe rozpocznie działanie niedługo później.

Kaumera (kameleon w języku Maori) oferuje szeroką gamę zastosowań, dzięki czemu jest wszechstronnym, korzystnym dla środowiska i ekonomicznie produktem do stosowania w rolnictwie, budownictwie oraz przemyśle tekstylnym i papierniczym. Jedną z jego głównych cech jest zdolność zarówno do wchłaniania, jak i odpychania wody, oferując różne możliwości. Stanowi doskonały materiał do powlekania nawozów i papieru o powolnym uwalnianiu. Jest biostymulatorem (możliwe wykorzystanie w rolnictwie). Może być stosowany jako środek wiążący, który pomaga granulować podobne do proszku materiały struwitowe.

Może być stosowany jako środek utwardzający do betonu i jest ognioodporny. Można go łączyć z innymi surowcami w materiały bio-nanokompozytowe. 

Współpracujące od 2013 r. w ramach programu LIFE Water Authority Rijn en IJssel, Water Authority Vallei en Veluwe, STOWA, Delft University of Technology, Royal HaskoningDHV, Energie & Grondstoffen Fabriek and Chaincraft połączyły badania, wiedzę specjalistyczną i inwestycje w celu opracowania procesu powstania tego nowego surowca. 

Wprowadzenie Kaumera stanowi kolejny krok naprzód w zakresie odzyskiwania zasobów i gospodarki wodnej o obiegu zamkniętym. Zastosowanie go jako trwałego biopolimeru zmniejsza ilość zasobów kopalnych i biomasy pierwszej generacji. Ponadto jego produkcja redukuje zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych w procesie oczyszczania ścieków. Technologia Nereda, z ponad 70 instalacjami ciągle zdobywa popularność. Każda instalacja Nereda może dodatkowo zawierać jednostkę wytwarzającą Kaumera i będzie wdrażania przy współpracy z Royal HaskoningDHV.

Źródło: https://www.deingenieur.nl/ https://waterprojectsonline.com/custom_case_study/kaumera-nereda-gum-2021/

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ