Prawo wodne wejdzie w życie 1 lipca 2017 r.

Prawo wodne wejdzie w życie 1 lipca 2017 r.

Według deklaracji resortu środowiska publikacji tego kluczowego dla branży wod-kan aktu legislacyjnego można spodziewać się już za niespełna dwa miesiące. Jaki kształt będzie miała ustawa?

Przygotowany przez Ministerstwo Środowiska projekt ustawy Prawo wodne został przyjęty przez rząd ponad pół roku temu, ale do Sejmu przesłany nie został. Rada Ministrów zgłosiła poprawki i wszystko wskazuje na to, że to właśnie prace nad nimi wydłużają proces jej publikacji.

Nie będzie podwyżek?

Główną poprawką, zatwierdzoną przez Radę Ministrów, jest ta, która głosi, że stawki opłat za wodę w tym roku mają pozostać na poziomie z 2016 r. Według deklaracji Ministerstwa nie będzie podwyżek również w 2018 roku. Jak ustalił Dziennik Gazeta Prawna : – W związku z dodatkowymi analizami ekonomicznymi oraz przesunięciem terminu wejścia w życie nowego prawa wodnego minister środowiska przewiduje, że stawki opłat z zakresu zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie również w roku 2018 – informuje DGP resort środowiska.

MŚ wysłuchało branży wod-kan

– Jeżeli faktycznie stawki opłat za pobór wody, które płacą przedsiębiorstwa wodociągowe, nie zmienią się, to znaczy, że ministerstwo wsłuchało się w głos branży – komentuje Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. – Mielibyśmy problem, jeżeli stawki uległyby zmianie w trakcie roku i bez vacatio legis, bo uchwały rady gmin ustalające ceny dla mieszkańców określane są na cały rok – dodaje.

Oznacza to, że wodociągowcy albo musieliby dopłacić z własnej kieszeni do wyższych stawek za pobór wody, od której zależy ostateczna cena dla odbiorców, albo szukaliby sposobów na zmianę gminnych uchwał w trakcie roku, np. przez dodanie w ustawie zapisu, który by na to pozwolił. – Ale to byłoby tworzenie sztucznych rozwiązań. Dzięki temu, że stawki nie ulegną zmianie, w przyszłym roku branża będzie miała czas na spokojne przygotowanie nowych propozycji cen, które będą obowiązywały w 2019 r. – mówi Dorota Jakuta.

– Nadal jednak nikt nie widział prawa wodnego w wersji przyjętej przez rząd z uwzględnieniem zatwierdzonych poprawek przez Radę Ministrów. Czekamy zatem na ostateczny projekt – dodaje Jakuta.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Więcej czytaj w serwisie gazeta prawna.pl

Anna Lembicz – Główny Specjalista ds. marketingu i PR

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ