Przegląd prasy 2 lutego 2022

Przegląd prasy 2 lutego 2022

W „gazeta.pl”

 • Afera Pegasusa to wierzchołek góry lodowej. “Jeśli nadzór zawiódł tutaj, to niemal na pewno zawiódł też w innych miejscach”
  Z mojego wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu tego typu śledztw mogę powiedzieć jedno: jeśli tak szybko pojawiło się już tyle przypadków, to będzie ich znacznie, znacznie więcej – o aferze Pegasusa w Polsce opowiada w rozmowie z Gazeta.pl John Scott-Railton, starszy analityk Citizen Lab, ośrodka zajmującego się monitorowaniem i analizowaniem cybernadzoru, cyberszpiegostwa i technologii inwigilacji.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28062671,afera-pegasusa-to-wierzcholek-gory-lodowej-jesli-w-tym-przypadku.html#s=BoxMMt1
 • Ominęła ich tarcza antyinflacyjna. Małe biznesy mogą utonąć przez drogą energię [WYKRES DNIA]
  1 lutego w życie weszła tarcza antyinflacyjna 2.0, obniżająca VAT m.in. na część żywności, paliwa, gaz czy prąd. Działania osłonowe dotyczą także także m.in. szpitali, szkół, przedszkoli czy części wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni – te podmioty objęto taryfami gazowymi. Na takie wsparcie nie mogą liczyć przedsiębiorstwa. Według ekonomistów z Credit Agricole szok energetyczny może uderzyć przede wszystkim w mikrofirmy, które nie tak dawno zostały najmocniej poturbowane przez restrykcje covidowe – np. hotele, restauracje, teatry czy salony fryzjerskie. Efekty drogiej energii dla biznesu zobaczymy w cenach ich produktów i usług.
  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28062895,ominela-ich-tarcza-antyinflacyjna-male-biznesy-moga-utonac.html#do_w=57&do_v=67&do_st=RS&do_sid=330&do_a=330&s=BoxOpLink

W „dziennik.pl”

 • Ustawa covidowa. Sejm podjął decyzję
  Sejm przyjął wniosek Komisji Zdrowia o odrzucenie projektu ustawy o testowaniu pracowników pod kątem zakażenia SARS-CoV-2. Projekt, nazywany “lex Kaczyński” zakłada m.in., że zakażeni w miejscu pracy będą mieli możliwość domagania się odszkodowania od innego pracownika, który nie poddał się diagnozowaniu. Za odrzuceniem ustawy opowiedziało się 253 posłów, przeciw 152, zaś 37 posłów wstrzymało się od głosu.
  https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8347556,covid-19-ustawa-covidowa.html
 • WHO: Ogłoszenie zwycięstwa nad pandemią Covid-19 jest przedwczesne
  “W wielu krajach fala infekcji wywoływanych wariantem Omikron koronawirusa nie osiągnęła jeszcze szczytu; nie należy przedwcześnie znosić restrykcji” – ostrzegli przedstawiciele WHO. “Ogłoszenie zwycięstwa nad pandemią Covid-19 jest przedwczesne” – dodał szef WHO.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/8347551,pandemia-who-covid-19.html

Inne media

 • Surowce wtórne ze źródeł deszczowych i ścieków w Mariborze
  Źródło: https://chronmyklimat.pl/
  Materiały produkowane  z  wody pochodzącej z recyklingu są wykorzystywane do prac związanych z utrzymaniem dróg i rewitalizacją terenów zdegradowanych przez Nigrad, spółkę publiczną, której większość jest własnością gminy Maribor i koncesjonariusza utrzymania dróg publicznych. 
  https://chronmyklimat.pl/ekosystem/1466-surowce-wtorne-ze-zrodel-deszczowych-i-sciekow-w-mariborze
Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ