Przegląd prasy 21 luty 2022

 • CBS: Rosjanie dostali rozkaz inwazji. Atak “shock and awe” na Kijów, jak na Bagdad w 2003 roku

Wywiad amerykański posiada informacje o tym, że dowódcy rosyjscy otrzymali już rozkaz przeprowadzenia inwazji na Ukrainę – podaje stacja CBS. Operacja ataku na Kijów miałaby przypominać amerykańską inwazję na Bagdad w 2003 roku.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28134818,cbs-rosjanie-dostali-rozkaz-inwazji-atak-shock-and-awe-na.html#s=BoxOpMT

 • Joe Biden zgodził się na spotkanie z Władimirem Putinem. Postawił jednak jeden warunek

Prezydent Joe Biden zadeklarował gotowość spotkania z prezydentem Władimirem Putinem. Propozycję takich rozmów wysunął Emanuel Macron. Według Pałacu Elizejskiego prezydent Rosji zgodził się spotkać z Bidenem. Biały Dom zastrzegł, że do szczytu nie dojdzie, jeśli Rosja rozpocznie inwazję wobec Ukrainy.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28134953,joe-biden-zgodzil-sie-na-spotkanie-z-wladimirem-putinem-postawil.html#s=BoxOpImg1

 • Kaczyński szuka kreta i winnego klęski Polskiego Ładu? Miał ruszyć na “łowy”, pada jedno nazwisko

Prezes PiS szuka w obozie władzy i jego otoczeniu kreta, który – jego zdaniem – mógłby odpowiedzieć za porażkę Polskiego Ładu – uważają w “Stanie bo burzy” Agnieszka Burzyńska i Andrzej Stankiewicz. Z ostatnich doniesień wynika też, że rząd mierzy się z wewnętrznym kryzysem, a premier Mateusz Morawiecki ma w PiS tak złe notowania, że w czasie posiedzeń ścisłego kierownictwa partii nikt już nie próbuje go bronić, nawet sam Jarosław Kaczyński.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28133309,kaczynski-szuka-kreta-i-winnego-kleski-polskiego-ladu-mial.html#do_w=46&do_v=142&do_st=RS&do_sid=288&do_a=288&s=BoxNewsImg1

 • Były prezes NIK o wojnie Banasia z PiS-em: Organ kontroli zawsze uwiera rządzących, kto by tej władzy nie sprawował

Organ kontroli zawsze uwiera rządzących, kto by tej władzy nie sprawował. Prezes Banaś, tak jak wcześniej prezes Kwiatkowski, w określonym czasie kieruje instytucją, a potem z tej instytucji odchodzi. Dla nas jako demokratycznego społeczeństwa wartością musi być ochrona samej instytucji i zatrudnionych w niej kontrolerów – o aferze Pegasusa, ataku hakerskim na NIK i relacjach Mariana Banasia ze Zjednoczoną Prawicą mówi w rozmowie z Gazeta.pl Krzysztof Kwiatkowski, senator i były prezes NIK.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28125358,byly-prezes-nik-o-wojnie-banasia-z-pis-em-organ-kontroli-zawsze.html#do_w=46&do_v=142&do_st=RS&do_sid=286&do_a=286&s=BoxNewsLink

 • Zybertowicz o “zagubionym duchowo” Zachodzie, który nie radzi sobie z Rosją. Pomóc ma odrodzenie Kościoła

Andrzej Zybertowicz wypowiedział się w sprawie konfliktu, jaki ma miejsce na linii Rosja-Ukraina. Według doradcy społecznego prezydenta, Władimir Putin nie mógłby igrać z bezpieczeństwem Ukrainy, gdyby Zachód “nie utracił swojej moralnej busoli, którą miał przed ostatnie dwa tysiąclecia”.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28133889,zybertowicz-o-zagubionym-duchowo-zachodzie-ktory-nie-radzi.html#do_w=46&do_v=142&do_st=RS&do_sid=286&do_a=286&s=BoxNewsLink

 • Blinken: “Jesteśmy na skraju inwazji”. Tłumaczył, dlaczego USA wdrożą sankcje dopiero po ataku

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że wszystko, co dzieje się wokół Ukrainy, wskazuje na to, że Rosja jest o krok od inwazji na ten kraj. Zapewnił jednocześnie, że prezydent Joe Biden jest gotów rozmawiać z Władimirem Putinem w każdej chwili i w dowolnym formacie.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28134720,blinken-jestesmy-na-skraju-inwazji-tlumaczyl-dlaczego-usa.html#do_w=46&do_v=142&do_st=RS&do_sid=286&do_a=286&s=BoxNewsImg7

 • PIT. Płatnicy ostrzegają przed błędami w rozliczeniach. “Ulga powinna wynosić 741 zł, a wpisano 370 zł”

PIT za 2021 rok można rozliczać na platformie Twój e-PIT od 15 lutego. Płatnicy zauważają jednak, że nie zawsze zeznania podatkowe wypełnione przez urzędników są bezbłędne. Warto zwrócić zwłaszcza uwagę na ulgi, które nam przysługują.

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28133429,pit-platnicy-ostrzegaja-przed-bledami-w-rozliczeniach-ulga.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=603&do_a=603&s=BoxBizMT

 • Polski Ład. Ważny termin dla przedsiębiorców. 21 lutego ostatnim dniem na zmianę formy opodatkowania

Ministerstwo Finansów przekazało ważną informację dla przedsiębiorców. W związku z wejściem w życie Polskie Ładu, należy wybrać formę opodatkowania swojej działalności. To ważne, ponieważ będzie ona miała wpływ na rodzaj prowadzonych ewidencji księgowych, sposób obliczania zaliczek na podatek PIT oraz na ich wysokość.

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28133205,polski-lad-wazna-wiadomosc-dla-przedsiebiorcow-to-bedzie-ostatni.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizLink

 • Dwie nowe kandydatki na szefowe Ministerstwa Finansów. Kto zrobi porządek po Polskim Ładzie?

Pojawiły się nowe doniesienia w sprawie możliwych kandydatów na stanowisko ministra finansów. Rząd planuje postawić na czele resortu kobietę i nieoficjalnie ma kolejne dwie kandydatki na tę funkcję.

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28133174,dwie-nowe-kandydatki-na-szefowe-ministerstwa-finansow-kto-zrobi.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizLink

 • Jarosław Gowin o Polskim Ładzie: Trzeba umieścić go tam, gdzie jego miejsce – w koszu

Zdaniem byłego wicepremiera Jarosława Gowina negatywne skutki związane z wprowadzeniem zmian podatkowych odczuwa “ogół obywateli”. – Ani Jarosław Kaczyński, ani Mateusz Morawiecki nie mogą mówić, że są zaskoczeni negatywnymi skutkami Polskiego Ładu. Wielokrotnie osobiście informowałem ich, że skutki będą opłakane – podkreślał polityk podczas sobotniej konferencji w Poznaniu.

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28133123,jaroslaw-gowin-o-polskim-ladzie-trzeba-umiescic-go-tam-gdzie.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizLink

W „dziennik.pl”     

 • Czarnek o Polskim Ładzie: Jakieś 1100 zł straciłem, to bardzo dużo dla mnie

“Niedociągnięcia w zakresie podatkowym Polskiego Ładu muszą być natychmiast usunięte, to na pewno jest coś, co jest uciążliwe dla przedsiębiorców. Ministrem finansów jest pan premier, uważam to za najlepsze rozwiązanie, bo trzeba jak najszybciej naprawić to, co zostało niedociągnięte w tej reformie podatkowej” – mówił w RMF FM Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8362167,przemyslaw-czarnek-polski-lad.html

 • Złotówka ma szansę przekształcić się w “gorący kartofel” [FELIETON]

Na Walentynki roczna inflacja w Polsce zbliżyła się już do 10 proc. Jeśli tak dalej pójdzie, to na Dzień Dziecka możemy dostać w prezencie od władzy Nadzwyczajnego Komisarza Zwalczania Drożyzny.

https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8360761,inflacja-drozyzna-ceny-polski-lad-rzad-pis.html

 • Młodzi nigdy nie osiągną wielkości? Pokolenie Z stało się zbyt uległe [OPINIA]

Narody rozkwitają, gdy istnieje w nich bunt oparty na ciekawości i nowych pomysłach. Współcześni młodzi nie potrafią jednak sprostać temu wyzwaniu – pisze w opinii Allison Schrager, ekonomistka z Manhattan Institute.

https://forsal.pl/lifestyle/psychologia/artykuly/8357829,mlodzi-nigdy-nie-osiagna-wielkosci-pokolenie-z-stalo-sie-zbyt-ulegle-opinia.html

 • Ułomna propozycja UE. Zielona taksonomia nie ma poparcia w nauce

Wielki europejski plan stworzenia opartej na nauce taksonomii zielonych aktywów finansowych ma spore luki. Nowe zasady pozwolą na oznaczenie niektórych projektów gazowych jako zrównoważone środowiskowo.

https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/8360667,gaz-zielona-energia-taksonomia-ue-nie-ma-poparcia-w-nauce.html

 • Miasta emitują więcej metanu, niż zakładano

Londyn, z powodu nieszczelności instalacji gazowych, wydziela o 1/3 więcej metanu, niż zakładano, a podobne problemy mają też inne metropolie. Metan to silnie działający gaz cieplarniany.

https://forsal.pl/biznes/ekologia/artykuly/8362158,miasta-emituja-wiecej-metanu-niz-zakladano.html

 • Rośnie Wskaźnik Dobrobytu Polaków

Wskaźnik Dobrobytu – odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa – w lutym br. wzrósł o 2,7 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Poprawa wskaźnika nastąpiła dzięki wzrostowi zatrudnionych.

https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/8362173,rosnie-wskaznik-dobrobytu-polakow.html

 • “Puls Biznesu”: W Polsce robi się drogo

Aktywność transakcyjna w Polsce i regionie rośnie, a wyceny spółek przebiły już średnią europejską. Kupujący patrzą na technologie i przemysł – pisze poniedziałkowy “Puls Biznesu”.

https://forsal.pl/biznes/aktualnosci/artykuly/8361859,puls-biznesu-w-polsce-robi-sie-drogo.html

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ