Przegląd prasy 23 listopada 2021

Przegląd prasy 23 listopada 2021

W dzisiejszej prasie. Przedstawiamy najważniejsze informacje dnia dostępne w prasie ogólnopolskiej.

“Gazeta Wyborcza”

 1. Ile naprawdę zarabiają Polacy? Te dane GUS pokazuje tylko raz na dwa lata. Nareszcie są! [WYKRES DNIA]
  „4702,66 zł – tyle w październiku 2020 r. wyniosła mediana wynagrodzeń w Polsce. Oznacza to, że rok temu dokładnie połowa pracowników w Polsce (w zakładach pracy zatrudniających przynajmniej dziesięć osób) zarabiała mniej, a połowa więcej niż ta kwota. Mediana wynagrodzeń była o niemal 20 proc. niższa od średniego wynagrodzenia w tym czasie. Mniej niż średnią krajową zarabiało niemal dwie trzecie pracowników”.
  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27831682,ile-naprawde-zarabiaja-polacy-te-dane-gus-pokazuje-tylko-raz.html
 2. Z gospodarką bywało już lepiej, ale dane pozytywnie zaskoczyły ekspertów. Produkcja przemysłowa w górę.
  „Analitycy przewidywali, że dane dotyczące produkcji przemysłowej będą w październiku dość skromne. Dane, które opublikował GUS, potwierdzają, że wiele gałęzi przemysłu ma się znacznie lepiej niż rok temu. To daje nadzieję na lepsze dane dotyczące PKB – twierdzą analitycy”.
  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27830798,z-gospodarka-bywalo-juz-lepiej-ale-dane-pozytywnie-zaskoczyly.html

“Dziennik Gazeta Prawna”

 1. Czarny scenariusz covidowy. Niedzielski o “dolegliwych restrykcjach”
  „Lek na koronawirusa. “Jeśli dobrze pójdzie, to w styczniu pojawi się lek na koronawirusa, który będzie można stosować w domu. Wszystko zależy od decyzji Europejskiej Agencji Leków oraz realizacji dostaw. Chodzi o lek do wczesnego stosowania, a także przeznaczony dla osób, które znajdują się w grupach ryzyka. Lek zmniejsza możliwość namnażania się wirusa w organizmie” – mówił w Radiu ZET minister zdrowia Adam Niedzielski”.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/8297192,adam-niedzielski-lek-koronawirus.html
 2. Morawiecki: W pakiecie antyinflacyjnym obniżka akcyzy na nośniki energii.
  “Rządowy pakiet antyinflacyjny jest praktycznie gotowy, będzie przewidywać m.in. obniżkę akcyzy na nośniki energii” – oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Nie przedstawił jednak żadnych szczegółów”.
  https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8297089,mateusz-morawiecki-pakiet-inflacyjny.html
 3. Polskie PKB per capita to blisko 70 proc. średniej państw OECD. Ogromny wzrost.
  „W chwili przystąpienia Polski do OECD nasze PKB per capita stanowiło 40 proc. średniej państw OECD, dziś to blisko 70 proc. – mówił w poniedziałek minister rozwoju i technologii Piotr Nowak na konferencji z okazji przystąpienia Polski do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju”.
  https://forsal.pl/gospodarka/pkb/artykuly/8296944,polskie-pkb-per-capita-to-blisko-70-proc-sredniej-panstw-oecd-ogromny-wzrost.html

Inne media

 1. wnp.pl/energetyka W gdyńskiej EC uruchomiono nowoczesną oczyszczalnię ścieków.
  W Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdyni oddana została do użytku nowoczesna oczyszczalnia ścieków w technologii INNUPS. To przełom w usuwaniu metali ciężkich ze ścieków – poinformowała w poniedziałek Katarzyna Dudzin z PGE Energia Ciepła S.A.
  https://www.wnp.pl/energetyka/w-gdynskiej-ec-uruchomiono-nowoczesna-oczyszczalnie-sciekow,508123.html