Przegląd prasy 7 lutego 2022

Przegląd prasy 7 lutego 2022

W „gazeta.pl”

 • Orban, Putin dwa bratanki? Prezydent Węgier był na Kremlu z “misją pokojową”

W samym środku wielkiego kryzysu bezpieczeństwa w Europie Viktor Orban odwiedza rosyjskiego prezydenta. Co sądzą o tym sami Węgrzy?

https://next.gazeta.pl/next/7,168930,28080751,orban-putin-dwa-bratanki-prezydent-wegier-byl-na-kremlu-z.html#do_w=57&do_v=67&do_st=RS&do_sid=330&do_a=330&s=BoxOpLink

 • “SE”: Posłowie PiS mogą poznać, co to gniew Kaczyńskiego. Niewykluczone kary za wtorkowe głosowanie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wezwał na poniedziałek kierownictwo PiS – podaje nieoficjalnie “Super Express”. Z ustaleń gazety wynika, że polityk chce wyciągnąć konsekwencje w związku z porażką we wtorkowym głosowaniu w Sejmie. Projekt ustawy covidowej został odrzucony, także głosami posłów klubu PiS.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28080135,se-poslowie-klubu-pis-moga-poznac-co-to-gniew-kaczynskiego.html#do_w=46&do_v=142&do_st=RS&do_sid=288&do_a=288&s=BoxNewsImg1

 • AgroUnia zapowiada protesty. Zablokowane zostaną drogi na terenie całej Polski

AgroUnia zapowiada protesty w całej Polsce, które odbędą się 9 lutego. Do tej pory zgłoszonych zostało już kilkadziesiąt strajków, które będą polegać na blokowaniu dróg. – Jedna trzecia rodzin rolniczych żyje dzisiaj poniżej poziomu ubóstwa. My te problemy wyniesiemy na ulicę – mówi lider ugrupowania Michał Kołodziejczyk.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28078987,agrounia-zapowiada-protesty-zablokowane-zostana-drogi-na-terenie.html#do_w=46&do_v=142&do_st=RS&do_sid=288&do_a=288&s=BoxNewsImg3

 • Amerykańscy żołnierze już w Polsce. Mają wzmocnić wschodnią flankę NATO

Na lotnisku w Jasionce koło Rzeszowa wylądował samolot z amerykańskimi żołnierzami z 82. Dywizji Powietrznodesantowej z Fortu Bragg w Karolinie Północnej.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28079945,amerykanscy-zolnierze-juz-w-polsce-maja-wzmocnic-wschodnia.html#do_w=46&do_v=142&do_st=RS&do_sid=286&do_a=286&s=BoxNewsLink

 • Minister zdrowia: Zmniejszymy liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zbliżającym się tygodniu podejmie decyzje o redukowaniu infrastruktury szpitalnej przeznaczonej do walki z COVID-19. Tym sposobem szpitalne łóżka ponownie będą służyły do leczenia innych chorób.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,28079073,minister-zdrowia-zmniejszymy-liczbe-lozek-dla-pacjentow-z-covid-19.html#do_w=46&do_v=142&do_st=RS&do_sid=286&do_a=286&s=BoxNewsLink

 • Covidowe ucho – problemy ze słuchem u ozdrowieńców. Jakie są inne objawy przechorowania COVID-19? [LISTA]

Coraz więcej osób, które wyzdrowiały z zakażenia koronawirusem, skarży się na nietypowe powikłania. Wśród nich wymienia się m.in. problemy ze słuchem, które już otrzymały nazwę “covidowego ucha”. Jak się objawia taka przypadłość?

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,28079025,covidowe-ucho-problemy-ze-sluchem-u-ozdrowiencow-jakie-sa.html#do_w=46&do_v=142&do_st=RS&do_sid=286&do_a=286&s=BoxNewsLink

 • “Putin i Schroeder działali, jakby się umówili”. “FAS” o rosyjskiej siatce wpływów w Niemczech

Władimir Putin i jego przyjaciel Gerhard Schroeder działali, jakby się umówili. Putin wysłał kolejne oddziały nad granicę z Ukrainą, Schroeder wezwał władze w Kijowie do rezygnacji z wymachiwania szabelką” – pisze “FAS”.

https://next.gazeta.pl/next/7,168930,28080050,fas-schroeder-pelni-role-centrum-rosyjskiej-siatki-wplywu.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizImgLink

 • Supermarket czytelnią. Sklepy prześcigają się w sposobach na obejście zakazu handlu w niedzielę

Od lutego obowiązuje przepis, który ma ograniczyć liczbę otwartych sklepów w niedziele niehandlowe, które do tej pory korzystały z “furtek” w ustawie. W związku z tym kolejne placówki szukają rozwiązań, które pozwolą im otworzyć sklep w niedzielę. Jeden ze sklepów zmienił się m.in. w czytelnię.

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28079137,supermarket-czytelnia-sklepy-przescigaja-sie-w-sposobach-na.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizLink

W „dziennik.pl”

 • Ociepa: Nie siejmy paniki. Jednym z celów Kremla jest destabilizacja [WYWIAD]

“Być może wojska rosyjskie nie wycofają się już z Białorusi. Będą znacznie bliżej nas, co zmienia naszą sytuację geopolityczną” – uważa Marcin Ociepa, wiceszef MON.

https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/8350737,kreml-rosja-ukraina.html

 • Gowin: To nie jest Polski Ład, to jest antypolski chaos

Były wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że Porozumienie oczekuje od rządu wycofania się z Polskiego Ładu. Chce natomiast pozostawienia propozycji, które do tego projektu wniosło jego ugrupowanie.

https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8350524,jaroslaw-gowin-polski-lad-pis.html

 • Ile podwyżek stóp procentowych jeszcze przed nami?

Oczekiwania dotyczące wysokości podwyżek stóp procentowych rosną. Schładzanie gospodarki musi być bardzo precyzyjne, aby nie zakończyło się recesją.

https://forsal.pl/gospodarka/stopy-procentowe/wideo/8350213,podwyzki-stop-procentowych-w-polsce-prognozy.html

 • Konsekwencje za Polski Ład. W południe zbiera się kierownictwo PiS

W poniedziałek w południe zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, które ma podjąć decyzje dotyczące zmian w rządzie – wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej w PiS. Według nieoficjalnych informacji stanowisko miałby stracić szef MF Tadeusz Kościński i jego zastępca Jan Sarnowski.

https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8350923,tadeusz-koscinski-jan-sarnowski-pis-polski-lad.html

 • Putin chce podzielić Europę i USA, ale może sobie stworzyć dwóch potężnych wrogów [OPINIA]

Stworzenie poważnej armii pod kierunkiem UE mieści się w zakresie możliwości finansowych Europy, a coraz większe awanturnictwo ze strony Władimira Putina może popchnąć państwa Starego Kontynentu w tym kierunku – pisze w opinii James Stavridis, były naczelny dowódca sił NATO w Europie (SACEUR).

https://forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/8349871,kryzys-na-ukrainie-putin-chce-podzielic-europe-i-usa.html

 • Szwed: Programy społeczne zahamowały gwałtowny spadek dzietności

Programy społeczne, choć nie spowodowały większego wzrostu liczby urodzeń, to jednak pozytywnie wpłynęły na tendencje gwałtownego spadku dzietności – powiedział PAP wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Jak dodał, pozytywna jest też zmiana społecznego podejścia do rodzin wielodzietnych.

https://forsal.pl/gospodarka/demografia/artykuly/8350920,szwed-programy-spoleczne-zahamowaly-gwaltowny-spadek-dzietnosci.html

 • Inflacja i Polski Ład nasilają presję płacową. Firmy mogą stracić nawet co czwartego pracownika

Inflacja i reforma podatkowa nasilają presję płacową w firmach, rośnie też gotowość pracowników do zmiany pracy – podkreślają eksperci Antal. Przewidują, że firmy będą coraz częściej inwestować w doszkalanie obecnych pracowników, a rywalizując o nowych – skrócą procesy rekrutacyjne.

https://forsal.pl/praca/aktualnosci/artykuly/8350919,inflacja-i-polski-lad-nasilaja-presje-placowa-firmy-moga-stracic-nawet-co-czwartego-pracownika.html

 • Świat obawia się sprzecznych gospodarczych trajektorii

Zerwanie kooperacji, inflacja, zadłużenie, protekcjonizm i dysproporcje w edukacji – do listy znanych już wcześniej wyzwań globalnej gospodarki dochodzi kolejne – nierówne tempo wychodzenia z kryzysu. Świat może jeszcze długo nie radzić sobie z tą ekonomiczną czkawką nawet po okiełznaniu koronawirusa.

https://forsal.pl/biznes/aktualnosci/artykuly/8349075,swiat-obawia-sie-sprzecznych-gospodarczych-trajektorii.html

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ