Przegląd prasy 9 luty 2022

Przegląd prasy 9 luty 2022

W „gazeta.pl”

 • Mateusz Morawiecki o walce z koronawirusem: Jesteśmy naciskani przez różne “ośrodki mądrości”

W środę 9 lutego odbyło się posiedzenie rady do spraw COVID-19 przy premierze. Mateusz Morawiecki podziękował nowym członkom za to, że pomogą rządowi określić “horyzontalną strategię państwa polskiego” na walkę z epidemią koronawirusa.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28090182,mateusz-morawiecki-o-walce-z-koronawirusem-jestesmy-naciskani.html#do_w=57&do_v=67&do_st=RS&do_sid=330&do_a=330&s=BoxOpLink

 • Koniec obostrzeń? Adam Niedzielski: Piąta fala będzie się wygaszała przez najbliższe kilka tygodni

W pierwszej kolejności będziemy podejmowali decyzję o zmniejszeniu infrastruktury szpitalnej, która służy do walki z COVID-19. Potem krok po kroku będziemy wycofywać się z kolejnych obostrzeń – zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski. Kiedy może to nastąpić?

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28089707,koniec-obostrzen-adam-niedzielski-piata-fala-bedzie-sie-wygaszala.html#do_w=57&do_v=67&do_st=RS&do_sid=330&do_a=330&s=BoxOpLink

 • Niedzielski zapowiada koniec restrykcji. Lekarz: To jest szok, tej odwagi zabrakło, żeby chronić życie

To jest szok dla nas wszystkich od samego rana. (…) Przypominam, że my tracimy blisko 300 osób [dziennie – red.], w kraju mamy tysiące zakażeń i pełne szpitale pediatryczne – powiedział Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc, komentując zapowiedź ministra zdrowia o znoszeniu covidowych restrykcji.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,28090208,niedzielski-zapowiada-koniec-restrykcji-lekarz-to-jest-szok.html#s=BoxOpImg8

 • Inflacja. W styczniu w sklepach drożej o 18 proc. niż rok wcześniej. “Podwyżki wszystkich kategorii”

Wzrost znacznie przewyższa poziom inflacji. Tak o najnowszych danych dotyczących cen w sklepach mówi Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland. Jak bardzo wzrosły w porównaniu ze styczniem i grudniem zeszłego roku?

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28090063,inflacja-w-styczniu-w-sklepach-drozej-o-18-proc-niz-rok-wczesniej.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizImg4

 • Plastik coraz większym zagrożeniem. Duszą się żółwie, foki i ptaki. Apel WWF do ONZ

Odpady z tworzyw sztucznych szkodzą 90 procentom gatunków żyjących w morzach i oceanach – ostrzega organizacja ekologiczna WWF.

https://next.gazeta.pl/next/7,168930,28089047,plastik-coraz-wiekszym-zagrozeniem-dla-oceanow.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizLink

 • “Moje ciepło”. Nawet 21 tys. zł dotacji do pompy ciepła. Wystarczy spełnić kilka warunków

Nowy program “Moje ciepło” ma ruszyć już w drugim kwartale 2022 r. Zakłada on dofinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła – można otrzymać nawet 21 tys. zł. Wcześniej trzeba spełnić kilka warunków. Wyjaśniamy zasady nowego programu.

https://next.gazeta.pl/next/7,172392,28088874,moje-cieplo-nawet-21-tys-zl-dotacji-do-pompy-ciepla-wystarczy.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizLink

W „dziennik.pl”

 • Niespodziewana decyzja poseł PiS. Nagle zrezygnowała z kandydowania do RPP

Gabriela Masłowska zrezygnowała z kandydowania do Rady Polityki Pieniężnej – poinformowano w środę na stronie internetowej Sejmu.

https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8353205,gabriela-maslowska-rpm.html

 • Plany największych firm wobec zerowych emisji netto nie sumują się do zera

Co mają ze sobą wspólnego Unilever, Google firmy Alphabet oraz Amazon? Ich obietnice dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych wcale nie sumują się do zera netto.

https://forsal.pl/biznes/ekologia/artykuly/8352464,plany-firm-zerowe-emisje-netto-nie-sumuja-sie-do-zera.html

 • Trendy w gospodarce światowej na 2022 rok

Początek roku skłania zwykle do zastanawiania się nad tym, co przyniesie nowy rok. Poniżej subiektywnie wybrane trendy i zjawiska, które mogą być kluczowe dla kształtowania się koniunktury w gospodarce światowej w 2022 r.

https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/8353211,trendy-w-gospodarce-swiatowej-na-2022-rok.html

Inne media

 1. Wody Polskie kontra MPWiK. Wkrótce finał sporu wokół awarii Czajki
  Źródło: https://serwisy.gazetaprawna.pl
  Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) rozstrzygnie, czy decyzja, na podstawie której wybudowano alternatywny układ przesyłowy warszawskiej Oczyszczalni Ścieków „Czajka”, jest zgodna z prawem. Wody Polskie (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie) chcą bowiem stwierdzenia nieważności decyzji nakazowej Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB), na podstawie której po awarii kolektora przesyłowego oczyszczalni wybudowano dla ścieków „bypass”.
  https://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/8352680,awaria-czajki-wody-polskie-kontra-mpwik.html
 • Polacy najpierw regulują rachunki za czynsz i prąd, a odkładają opłaty za wodę i gaz
  Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl
  W pierwszej kolejności Polacy opłacają czynsz (45 proc. wskazań) i raty kredytów (33 proc.). Dbają też o pokrycie kosztów energii (26 proc.) oraz zakupów ratalnych i pożyczek (14 proc.). Niższe miejsca na liście wydatków zajmują woda i gaz oraz podatek od nieruchomości (po 5 proc.). Na końcu priorytetów płatności jest ogrzewanie i paliwo do samochodu (po 4 proc.). Na równi z nimi znajduje się Internet, telewizja, telefon, wywóz śmieci i przejazdy komunikacją publiczną (we wszystkich przypadkach po 2 proc.).
  https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/najwazniejsze-rachunki-za-czynsz-i-prad-odkladamy-oplaty-za-wode-i-gaz
 • Sprzeczne uzgodnienia organów podczas uzyskiwania decyzji środowiskowej
  Źródło: https://sozosfera.pl/
  Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (decyzja środowiskowa) określa środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia. Jej uzyskanie dotyczy planowanych inwestycji zaliczanych do dwóch grup: przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko lub przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Co w sytuacji, gdy inwestor napotyka sprzeczne uzgodnienia organów w odniesieniu do raportu o oddziaływaniu na środowisko?
  https://sozosfera.pl/prawo/sprzeczne-uzgodnienia-organow-podczas-uzyskiwania-decyzji-srodowiskowej/
Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ