Obowiązkowy audyt energetyczny

Obowiązkowy audyt energetyczny

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” informuje, że zgodnie z zapisami zawartymi w art. 36 ust. 1 ustawy o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016r., każdy przedsiębiorca w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, z wyjątkiem mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 104−106 tej ustawy (czyli w przypadku naszej branży przedsiębiorstwa, które zatrudniają poniżej 250 osób), przeprowadza co 4 lata audyt energetyczny przedsiębiorstwa lub zleca jego przeprowadzenie.

Za niewykonanie audytu przez przedsiębiorstwo, zgodnie z art. 40 ust. 1 pkt. 3, grozi kara do 5 % przychodu przedsiębiorcy uzyskanego w poprzednim roku podatkowym, co zostało sprecyzowane w ustawie.

Obligatoryjny termin wykonania pierwszego audytu energetycznego został określony w art. 51 ust. 1 (12 miesięcy od daty wejścia ustawy w życie) i ubiega z dniem 30 września 2017 roku.

Zgodnie z zapisami zawartymi w art. 37 ust. 1 ustawy Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest procedurą mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących proponowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii.

Dodatkowo zgodnie z art. 37 ust. 2 Audyt energetyczny przedsiębiorstwa:

1. należy przeprowadzać na podstawie aktualnych, reprezentatywnych, mierzonych i możliwych do zidentyfikowania danych dotyczących zużycia energii oraz, w przypadku energii elektrycznej, zapotrzebowania na moc;

2. zawiera szczegółowy przegląd zużycia energii w budynkach lub zespołach budynków, w instalacjach przemysłowych oraz w transporcie, odpowiadających łącznie za co najmniej 90% całkowitego zużycia energii przez to przedsiębiorstwo;

3. powinien opierać się, o ile to możliwe, na analizie kosztowej cyklu życia budynku lub zespołu budynków oraz instalacji przemysłowych, a nie na okresie zwrotu nakładów, tak aby uwzględnić oszczędności energii w dłuższym okresie, wartości rezydualne inwestycji długoterminowych oraz stopy dyskonta.

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ