Zabytkowe plany sieci wodociągowo-kanalizacyjnej dostępne w serwisie internetowym.

Zabytkowe plany sieci wodociągowo-kanalizacyjnej dostępne w serwisie internetowym.

Unikalne stuletnie plany miasta Warszawy w skali 1:2500 zostały umieszczone w miejskim serwisie mapowym i są dostępne dla wszystkich zainteresowanych historią, geodezją i kartografią.

Plany powstały na przełomie XIX i XX wieku na potrzeby budowy sieci kanalizacyjno-wodociągowej w stolicy. Wyjątkowa kolekcja pochodzi ze zbiorów Lindleya. Projekty miejskiej sieci kanalizacyjno-wodociągowej dla Warszawy powstawały do 1878 roku i zakładały budowę Stacji Pomp Rzecznych przy brzegu Wisły oraz stacji z urządzeniami uzdatniającymi wodę.

Finalnie budowę sieci wodociągowej William Lindley przekazał swojemu synowi Williamowi Heerleinowi. Projekt został zrealizowany przez dwóch z trzech jego synów. Jego syn, William Heerlein Lindley, budował sieć kanalizacyjną Warszawy w latach 1883–1888, a Joseph Lindley od 1888 roku do roku 1904 roku. Uruchomienie wodociągów nastąpiło 3 lipca 1886 roku.

Opublikowany w serwisie mapowym rękopiśmienny barwny plan opracowano w postaci kilkudziesięciu arkuszy w latach 1896-1906.  Poszczególne arkusze po zeskanowaniu zostały skalibrowane, czyli osadzone w układzie współrzędnych geograficznych oraz załadowane do bazy danych. W serwisie mapowym Plan Lindleya pogrupowano w czterech odrębnych warstwach w zależności od treści i dat sporządzenia: 1896-1906, 1897, 1897-1901 oraz 1900-1901. Ten sposób opracowania starych planów umożliwia nakładanie ich na współczesne warstwy mapowe, stanowiąc materiał bazowy do prowadzenia wszelkiego rodzaju analiz dotyczących rozwoju przestrzennego Warszawy – czytam na stronie serwisu warszawskiego Ratusza.

Dodane plany stanowią uzupełnienie już wcześniej udostępnionego w serwisie planu w skali 1:250, z tego samego zbioru. Biuro Geodezji i Katastru m.st. Warszawy  opublikowało mapy na portalu http://www.mapa.um.warszawa.pl w zakładce „Historyczna”.

Materiały do publikacji udostępniło Archiwum Państwowe w którym Kolekcja tzw. Planów Lindleya jest jednym z najcenniejszych zbiorów. Jedno z największych dzieł światowej kartografii i geodezji Liczy ponad 7 tysięcy arkuszy. Plany te są niezwykle cennym źródłem informacji o zabudowie i zagospodarowaniu terenu oraz infrastruktury dawnej Warszawy.

Źródło:

  1. https://um.warszawa.pl/-/zabytkowe-plany-lindleya-na-miejskim-portalu-mapowym
  2. https://um.warszawa.pl/waw/zabytki/-/zabytkowe-plany-lindleya-na-miejskim-portalu-mapowym
  3. https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/plany-lindleya-na-miejskim-portalu-mapowym-warszawy
  4. https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/warszawa-plany-lindleya-w-internecie-na-ich-podstawie-zbudowano-wodociagi-5472166?source=rss

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ