LEGO Ideas z branżowym zestawem kanalizacyjnym.

LEGO Ideas z branżowym zestawem kanalizacyjnym.

Czy można sobie wyobrazić lepszą zabawkę niż LEGO? Duński, największy na świecie producent klocków, którymi bawią się od lat kolejne pokolenia, na swojej stronie z pomysłami przedstawił pomysł na produkt “SEWER HEROES: FIGHTING THE FATBERG”

Nowy 360-stopniowy model przedstawia przekrój podziemi z awarią rury kanalizacyjnej spowodowanej wyrzucaniem odpadów do toalety. Zestaw do zabawy jest skonstruowany w taki sposób, by podczas zabawy edukować dzieci i , zaangażowanych w zabawę dorosłych.

Jeśli chcielibyście by model ten trafił do produkcji i regularnej sprzedaży należy założyć konto na stronie LEGO zalogować się i zagłosować na ten model. My już to zrobiliśmy. Na końcu artykułu podajemy źródło i link do strony gdzie można się zalogować i zagłosować.

Poniżej przedstawiamy tłumaczenie ze strony producenta klocków, które opisuje cały zestaw.

Miliony profesjonalistów na całym świecie jest zaangażowanych w projektowanie, budowę, obsługę, zarządzanie i konserwację kluczowej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w naszych miastach, zapewniając niezakłócony obieg wody w każdej chwili. Pomimo ich istotnego wkładu w społeczeństwo, ludzie pracujący w branży wodno-kanalizacyjnej na setkach różnych stanowisk i przy wykonywaniu niezbędnych eksploatacyjnych prac zwykle pozostają niewidoczni dla opinii publicznej, nie ciesząc się uznaniem, na jakie zasługują — zarówno w prawdziwym życiu, jak iw naszych miastach LEGO . Najwyższy czas na zmiany!

Chociaż nie da się zmieścić całości tego złożonego tematu w jednym zestawie LEGO, wciąż można od czegoś zacząć: dedykowana wszystkim profesjonalistom z branży wodociągowej i kanalizacyjnej „Sewer Heroes: Fighting the Fatberg” zwraca uwagę na miejską infrastrukturę, w sposób nigdy wcześniej nie widziany w formie LEGO — żartobliwie skupiając się na jednym z największych problemów naszej infrastruktury – systemach kanalizacyjnych: niesławnej fatberg! (zatorze tłuszczowym)

Pomyśl zanim spłuczesz!

Zużyty tłuszcz kuchenny, jedzenie, wilgotne chusteczki i mnóstwo innych śmieci, które trafiają do kanalizacji, to ogromny problem, do którego przyczyniają się zarówno gospodarstwa domowe, jak i kuchnie komercyjne. Używanie kanalizacji i toalet jako koszy na śmieci powoduje zatykanie kanalizacji, zanieczyszczenie ścieków plastikiem i inne problemy, które stanowią poważne zagrożenie dla naszej infrastruktury kanalizacyjnej i środowiska.

Z biegiem czasu tłuszcz, olej i smar oraz wszelkiego rodzaju śmieci gromadzą się w rurach i kanałach ściekowych, zaczynając tworzyć duże grudki, które ostatecznie przekształcają się w monstrualne góry tłuszczowe. Rosnąc i powiększając się, góra tłuszczowa coraz bardziej blokuje przepływ ścieków, co może doprowadzić do zalania ulic i zanieczyszczenia środowiska. Zazwyczaj tylko informacje o największych zatorach trafiają do opinii publicznej, ale zanim kanał zostanie całkowicie zablokowany, miliony innych zatorów kanalizacyjnych spowodowanych przez tłuszcz i „niespłukiwane” odpady (takie jak wilgotne chusteczki, waciki, plastry, pieluchy, nici dentystyczne i wiele innych) występują każdego roku na całym świecie. Nawiasem mówiąc, największe fatberg osiągają ponad 100 metrów długości i mają ponad 100 ton masy.

Eksploracja miejskich podziemi

W tym 360-stopniowym, podziemnym, przekrojowym zestawie do zabawy, który w zabawny sposób uczy dzieci i dorosłych o tym, co dzieje się pod ulicami naszych miast, występują nieustraszeni członkowie zespołu zajmującego się usuwaniem zatorów. Niedawno w głównym kanale w pobliżu budynku  mieszkalno-usługowy z restauracją „Burgers & Fries” na parterze i mieszkaniami powyżej odkryto wielki zator. Teraz „Sewer Heroes” zostali wezwani do zajęcia się tą niedelikatną sytuacją, zanim będzie za późno.

W przedniej części modelu fani LEGO zobaczą robotników kanalizacyjnym w ich trudnej misji, dowiadując się kilku rzeczy o wyzwaniach związanych z tym zawodem i pomagając im w walce z zatorem tłuszczowym w celu odblokowania kanału. Tymczasem obracanie zestawu umożliwia dzieciom i dorosłym cofnięcie się strumienia tłuszczów i śmieci i innych „niespłukiwanych” substancji do ich (możliwych) punktów wejścia z tyłu modelu – podnosząc świadomość bezpośredniego związku między blokadą kanału z przodu, a rzeczami, które są spłukiwane rurami kanalizacyjnymi w domu, pokazanymi z tyłu zestawu. Podczas zabawy potrzeba dalszej analizy klocków, aby dowiedzieć się, z którego połączonego domu (domów) tak naprawdę pochodzi cały  tłuszcz i olej oraz śmieci, które doprowadziły do ​​​​powstania góry tłuszczowej.

Ten potwór jest prawdziwy!

Ponieważ góra tłuszczowa stała się już twarda jak skała, walka z tym obrzydliwym monstrum przy użyciu samych kilofów i łopat będzie prawdopodobnie zbyt trudna i czasochłonna. Właśnie dlatego nasi „FOG Busters” również przywieźli do tej operacji swoje ciężkie maszyny do usuwania tłuszczu: najnowocześniejszą ciężarówkę próżniową uzbrojoną w wysokociśnieniowy sprzęt do czyszczenia strumieniem wody i potężną pompę próżniową – służyć do rozbijania zatoru i zasysania kawałek po kawałku zatoru do ciężarówki – cysterny. Jeśli kawałki nadal będą zbyt duże lub zbyt twarde, w końcu zostaną wyciągnięte w wiadrach. Później usunięta masa zostanie przy okazji poddana recyklingowi i przerobiona na biopaliwo. Pracownicy kanalizacji lada chwila zaczną walczyć z zatorem, stając w obliczu czasochłonnego i kosztownego procesu usuwania, który zajmie kilka dni lub nawet tygodni, ponieważ gigantyczna bryła wnika daleko w kanał (model pokazuje tylko ułamek całej przeszkody).

Model:

Typ kanalizacji przedstawiony na modelu to „kanalizacja ogólnospławna”, w której system rur i tuneli służy do wspólnego transportu ścieków miejskich do oczyszczalni ścieków. Obecnie taki projekt kanalizacji grawitacyjnej można spotkać przede wszystkim w starszych miastach. Natomiast nowoczesne systemy kanalizacji rozdzielczej odprowadzają oddzielnie wodę deszczową i ścieki sanitarne, przy czym tylko te ostatnie odprowadzane są do oczyszczalni ścieków. Kanały, po których można chodzić, jak pokazano na modelu, są ogólnie rzadkie (ale zapewniają najlepszą zabawę i ekspozycję zestawu LEGO). Najbardziej znane systemy kanalizacyjne tego typu można znaleźć na przykład w dużych miastach europejskich, takich jak Berlin, Paryż, Londyn czy Wiedeń.

Cechy modelu:

 • Model z przekrojem o 360 stopni odsłania miejskie podziemia w wyjątkowy sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano w formie LEGO
 • Dołącz do pracowników kanalizacji walczących z fatbergiem, aby odblokować kanał i dowiedz się czegoś o ich trudnym zawodzie
 • Do szczegółowego kanału, po którym można chodzić, można dostać się przez (działający) właz na ulicy
 • Prowadź ciężarówkę i obsługuj jej wysokociśnieniowy sprzęt do czyszczenia strumieniem wody i odkurzania, aby pomóc uporać się z fatbergiem
 • Cofnij strumień FOG (tłuszczu, oleju i smaru) i innych „niespłukiwanych” do ich (możliwych) punktów wejścia z tyłu modelu
 • W budynku mieszkalno-usługowym na parterze znajduje się restauracja „Burgers&Fries” z kuchnią, a powyżej część mieszkalna z kuchnią i łazienką
 • Odkryj tajemnice piwnicy domu
 • Model jest zgodny z nowymi płytami LEGO Road Plates, dzięki czemu możesz łączyć ulicę zestawu bezpośrednio z drogami reszty układu LEGO City
 • Jeśli nie chcesz już walczyć z fatbergiem, możesz zmodyfikować zestaw do samodzielnego użytku lub do układu LEGO City i zrobić z niego stację metra, tunel kolejowy/drogowy, garaż podziemny, kryjówkę, scenę napadu na bank lub straszny film.

Zestaw zawiera: 8 minifigurek i 2 ptaki Wymiary: 27 x 22 x 27 cm (w przybliżeniu szer. x gł. x wys.) Masa: 2649 g; Łączna liczba części: 2521 (w tym części figurek)

Liczby:

 • Sewer Heroes: The Boss (zawsze przybiera poważną minę, jeśli chodzi o blokady)
 • Sewer Heroes: Operator ciężarówki (chciałaby mieć ten model LEGO, kiedy był dzieckiem)
 • Sewer Heroes: Doświadczony pracownik kanalizacji (widział wszystko w kanałach. Wszystko!)
 • Sewer Heroes: Uczennica (wciąż zastanawia się, czy jej współpracownik-weteran rzeczywiście widział wszystko w kanałach)
 • Gość restauracji (zamówił burgera i koktajl mleczny)
 • Kelner (podaje burgera i koktajl mleczny)
 • Szef kuchni (natychmiast sprawdzi, czy „pułapka tłuszczu” w jego kuchni nadal działa prawidłowo)
 • Facet od piżamy (obudził się późno, teraz szykuje się w łazience – mam nadzieję, że nie spłukuje żadnych „niespłukiwanych” do kanalizacji)

UWAGA

Wchodząc do kanałów wszyscy profesjonaliści muszą przestrzegać skomplikowanych procedur BHP. Aby jednak zachować wartość odtwarzania i wyświetlania zestawu, nie wszystkie z tych miar są przedstawione w modelu. W rzeczywistości członkowie zespołu byliby również wyposażeni w monitory gazu, które ostrzegałyby ich przed trującymi lub wybuchowymi gazami, by wymienić tylko jeden przykład.

ŻRÓDŁO I MOŻLIWOŚĆ GŁOSOWANIA:
https://ideas.lego.com/projects/d6531232-a0f6-4675-a6d3-0f6788d1dd3d?fbclid=IwAR3LtyQ5VoEzcW0BKcYtcqXraoMyNELWtLehsk2jmW2j83FXuBNypbOsUso

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ