Przegląd prasy 19 listopada 2021

Przegląd prasy 19 listopada 2021

W dzisiejszej prasie. Przedstawiamy najważniejsze informacje dnia dostępne w prasie ogólnopolskiej.

“Gazeta Wyborcza

 1. Polski Ład. “Spora grupa Polaków zdziwi się, jak dostanie 10 zł”. Resztę pożre inflacja.
  „Na początku 2022 roku czeka nas jeszcze wyższa inflacją, ja obstawiam nawet dwucyfrową, ponieważ wchodzi w życie Polski Ład – uważa ekonomistka Alicja Defretyka, z portalu Ciekaweliczby.pl. Według gościni środowego “Studia Biznes” najmocniej ucierpią osoby najmniej zarabiające. – Sporo osób zdziwi się jak dostanie 10, 20 złotych – dodaje. Posłuchaj fragmentu”.
  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27820367,polski-lad-spora-grupa-polakow-zdziwi-sie-jak-dostanie-10.html
 2. Kursy walut. “Mamy prawdziwy wicher i traci nie tylko zloty”. Do jakiś poziomów dojdziemy?
  „Złoty od wielu dni jest pod dużą presją na rynku walutowym. Jedno euro kosztuje w czwartek o godzinie 10:00 kosztowało ponad 4,65 zł, za dolara trzeba zapłacić aż 4,11 zł. Skąd słabość naszej waluty i do jakich poziomów możemy dojść? Posłuchaj fragmentu środowego “Studia Biznes”.
  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27818771,kursy-walut-mamy-prawdziwy-wicher-i-traci-nie-tylko-zloty.html
 3. Glapiński znów broni decyzji NBP ws. inflacji. “Polska gospodarka poradziła sobie bardzo dobrze”
  „Nasze działania mają zapewnić, że mimo utrzymującego się przez kilka miesięcy przyspieszonego wzrostu cen, inflacja w średnim okresie obniży się do poziomu zgodnego z naszym celem – podkreślał Adam Glapiński, prezes NBP, w wywiadzie dla magazynu “Kapitał Polski”.
  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27821263,glapinski-znow-broni-decyzji-nbp-ws-inflacji-polska-gospodarka.html

“Dziennik Gazeta Prawna”

 1. Marczuk: Ruszył proces umorzeń z Tarczy Finansowej PFR 2.0
  „W czwartek rozpoczęliśmy proces umorzeń z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla ponad 7 tys. małych i średnich firm – powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że firmy, które otrzymały więcej wsparcia niż wyniosły ich straty w pandemii, mają czas na zwrot tej nadwyżki do 15 marca 2022 r.”.
  https://forsal.pl/biznes/firma/artykuly/8295295,tarcza-finansowa-pfr-20-marczuk-ruszyl-proces-umorzen.html
 2. Minister funduszy i polityki regionalnej: Każdy dzień bez zatwierdzenia KPO to strata dla polskiej gospodarki.
  „Każdy dzień, o który Komisja Europejska odwleka zatwierdzenie polskiego Krajowego Planu Odbudowy, przynosi straty polskiej gospodarce – oświadczył w czwartek w Brukseli minister funduszy i polityki regionalnej, Grzegorz Puda. Dodał też, że motywy działania KE są “głównie polityczne”.
  https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/8295284,ke-minister-grzegorz-puda-kazdy-dzien-bez-zatwierdzenia-kpo-to-strata-dla-polskiej-gospodarki.html
 3. Gaz-System zakończył układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe
  „Gaz-System zakończył układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe – poinformowała w czwartek spółka. Jak ocenił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, znacząco zbliża to Polskę do osiągniecia pożądanego bezpiecznego zróżnicowania źródeł dostaw w 2022 r.”.
  https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/8295230,gaz-system-zakonczyl-ukladanie-podmorskiej-czesci-gazociagu-baltic-pipe.html


Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ