Rewolucyjny projekt polskiego Startupu z Torunia

Rewolucyjny projekt polskiego Startupu z Torunia

Firma stworzyła system, który oczyszcza wodę w dwie minuty. Rewolucyjny projekt polskiego Start UP z Torunia.

Jedna na trzy osoby na świecie nie ma dostępu do wody pitnej. Według szacunków ONZ dostępność wody zdatnej do picia spadnie o 40% z powodu zmian klimatu. Bartosz Kruszka to naukowiec i przedsiębiorca pochodzący z Aleksandrowa Kujawskiego, który jest współzałożycielem Nanoseen – Startupu z Torunia. Nanotechnologiczny startup pracuje nad nanomembraną NanoseenX  i wierzy, że ich rozwiązanie może zapewnić wszystkim ludziom na świecie dostęp do wody pitnej.

Naukowcy stworzyli nanomembrany do odsalania i oczyszczania wody zamieniającą słoną, słonawą wodę i ścieki w czystą wodę pitną w przeciągu 2 minuty. Nanomembrany NanoseenX, oczyszczają i odsalają wodę m.in. z zanieczyszczeń tj. mikro- i nanoplastiku, bakterii, wirusów, jonów metali lekkich i ciężkich itp. bez użycia energii czy ciśnienia.

Jest to pierwsze i jedyne takie rozwiązanie na świecie. Pierwszym produktem firmy są mobilne urządzenia, które można postawić w każdym zakątku świata bez względu na klimat.

Dotychczas funkcjonujące na rynku instalacje bazują na dostarczeniu energii, natomiast urządzenie stworzone przez Nanoseen bazuje na prostej filtracji, przelewaniu wody w sposób grawitacyjny.

Nanoseen stworzył 30 różnych wariantów membran NanoseenX. Każda nanomembrana posiada inną funkcję. Rozwiązanie polega na łączeniu różnych warstwy nanomembran, które montowane są na instalacjach rurowych. W zależności od jakości i parametrów wody dobiera się określoną do danego typu wody ilość membran. Jeśli woda jest bardziej słona lub bardziej zanieczyszczona dodaje się więcej membran (etapów) w sektorze, który odpowiada za „wychwytywanie” danych czynników. Jest to etapowe (kaskadowe) oczyszczanie i odsalanie wody od największych jonów lub zanieczyszczeń do najmniejszych. Rozwiązanie to jest na tyle uniwersalne, że można dobierać różnej wielkości membrany od kilku centymetrów do metrów. Daje to możliwość dobierania grubości i wielkości membran do istniejących już instalacji i urządzeń.

Woda przelewa się przez kolejne warstwy membran od góry do dołu w każdej membranie zostają inne zanieczyszczenia lub inne jony jest to selektywne oczyszczanie i odsalanie, dzięki któremu można też zmieniać poziom zasolenia i mineralizacji wody poprzez zmianę zawartości jonów. Mobilne urządzenie ma działać nie tylko dla wody z oceanów czy mórz, ale też w przyszłości ma oczyszczać wodę z zanieczyszczonych rzek, jezior czy ścieków.

Do prowadzenia badań firma korzysta z zewnętrznych ośrodków badawczych posiadających najnowocześniejsze najdroższe mikroskopy (koszt jednego mikroskopu transmisyjnego to ponad 20 milionów złotych).

Nanotechnologia jest dostosowana do każdej strefy klimatycznej i może być użyta w każdym miejscu na Ziemi. Może być używana na plaży, w wiosce czy w górach. W miejscach, gdzie istnieje problem z dostępem do wody pitnej i co jest również ważne, gdzie jest znaczący problem z energią elektryczną.

Rozwiązanie stworzone przez firmę Nanoseen można stosować w różnej formie. Firma skupiła się na tanim, dostępnym dla wszystkich systemie rurowym, który przeznaczony jest dla krajów ubogich, a w krajach rozwiniętych membrany będą adoptowane do istniejących filtrów i urządzeń.

Prowadzone są zaawansowane rozmowy z firmami z Singapuru, który jest bogatym krajem, ale cierpi na niedobór wody i kupuje wodę z Malezji. Dlatego firmy z Singapuru szukają innowacyjnych rozwiązań.

Start Up ma też dalej idące plany. Poza dostarczaniem wody pitnej, zamierza oczyszczać ścieki przemysłowe. Aktualnie trwają rozmowy dotyczące współpracy z firmą H&M, która produkuje ubrania. Efektem ubocznym produkcji ubrań są zanieczyszczone ścieki. W założeniu nanomembrany maja oczyszczać ścieki z produkcji ubrań dzięki czemu woda raz zanieczyszczona będzie mogła być zawrócona do produkcji.

Ponad to wynalazek można wykorzystywać w instalacjach mobilnych na jachtach i statkach. Czy też wykorzystywać w regionach dotkniętych kataklizmem.

Kolejnym innowacyjnym krokiem firmy jest recykling jonów pozyskiwanych z wody morskiej. Według współwłaściciela firmy Nanoseen to nowy kierunek w świecie naukowym, a pozyskane z membran NanoseenX jony, mogłyby być ponownie wykorzystane na przykład do produkcji baterii litowo-jonowych.  

fot. FB Nanoseen
fot. FB Nanoseen

Natalia Przepierska
Specjalista ds. marketingu i PR

Źródło:
https://nanonet.pl/polska-przelomowa-nanotechnologia-nanoseenx-ktora-rozwiaze-kryzys-wodny-na-swiecie/?fbclid=IwAR2YLCnBomrMLUxyEYCF1JoQKTTglU6X7hUrD-FFqb6EhUP65TSARugUOKY

SPOTIFY Podcast Lepszy Klimat

https://open.spotify.com/episode/4ze7fFECsqHEiqmY9MvA7V

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ