Unijna konferencja dot. dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

Unijna konferencja dot. dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

Wiceprzewodniczący Frans Timmermans oraz Komisarz Karmenu Vella zaprezentowali nową treść dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Frans Timmermans zwrócił uwagę, że dyrektywa jest kolejnym krokiem KE w stronę bezpiecznego środowiska, po strategii dotyczącej plastiku. Kwestia rewizji dyrektywy została wywołana nie tylko poprzez postęp technologiczny, ale również przez pierwszą unijną inicjatywą obywatelską „Prawo do wody”. Dostęp do bezpiecznej wody to podstawowe prawo człowieka, to też cel nr 6 Zrównoważonych Celów Rozwoju Narodów Zjednoczonych. A w Europie wciąż nie wszyscy mają dostęp do wody. Timmermans zwrócił uwagę na konieczność redukcji zużycia plastikowych butelek, zgodnie z strategią plastiku. Dlatego instytucje unijne będą zachęcać do popularyzacji serwowania darmowej wody w restauracjach.

Praca nad dyrektywą była zdaniem Wiceprzewodniczącego doskonałym przykładem współpracy z mieszkańcami. Ma nadzieję, że będzie więcej takich inicjatyw w przyszłości.

Komisarz Vella powiedział , że dobro obywateli to priorytet dla KE. Bezpieczna woda pitna to cel nadrzędny. Woda w UE utrzymuje najwyższe standardy na świecie. Trzeba mieć jednak na uwadze nowe zanieczyszczenia , ochronę konsumentów, konieczność nadążania za zmianami w środowisku. Dlatego w dyrektywie pojawiło się 18 nowych parametrów kontrolnych. Ważnym elementem jest również obowiązkowa analiza i zarządzanie ryzykiem. Trzeba także zachować czujność w stosunku do mikroplastiku. Obywatele muszą mieć pełne zaufanie do jakości i bezpieczeństwa wody. Komisarz zwrócił także uwagę na wpisany w dyrektywę dostęp do informacji online, ale też porady np. jak redukować zużycie wody. To efekt odpowiedzi na konsultacje wymagające więcej transparentności. Komisarz, podobnie jak wiceprzewodniczący KE zwrócił uwagę na konieczność ochrony źródeł, a więc również redukcji zanieczyszczeń plastikowych. Dlatego wskazane jest popularyzowanie picia wody z kranu, budowanie do niej zaufania, redukowanie wykorzystania wody butelkowanej.

Podczas konferencji prasowej bardzo wiele emocji wzbudziła kwestia popularyzowania picia wody z kranu i serwowania jej w restauracjach. W niektórych krajach (część Hiszpanii, Francja) jest to obowiązkowe, w innych (Belgia), restauratorzy odmawiają tej usługi. Pojawiły się także głosy, że taka woda powinna być w każdej restauracji bezpłatna.

Teraz dyrektywa trafi pod obrady Parlamentu Europejskiego.

Klara Ramm, ekspert IGWP

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ