Branża wodociągowo-kanalizacyjna objęta ochroną w zakresie ceny maksymalnej energii elektrycznej.

Branża wodociągowo-kanalizacyjna objęta ochroną w zakresie ceny maksymalnej energii elektrycznej.

W dniu 15 grudnia 2023 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła.

Celem ustawy jest ograniczenie w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. wpływu podwyżek cen energii elektrycznej, gazu i ciepła na najbardziej wrażliwych odbiorców.

Ustawa nie wprowadza zmian do art.2 pkt 2 lit. d tiret  4 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 rok, która wśród odbiorców uprawnionych, z którymi rozlicza się  cenę maksymalną sprzedaży energii elektrycznej wymienia m.in. jednostki samorządu terytorialnego,  spółki, komunalne zakłady budżetowe, samorządowe jednostki budżetowe działające w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych.

Ustawa zakłada utrzymanie maksymalnych cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto (do obecnego poziomu limitu zużycia, pomniejszonego o 50 proc., ponieważ przepisy mają obowiązywać przez pół roku). Powyżej limitu zachowana ma być stawka 693 zł za MWh jako cena maksymalna.

Ustawa o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła.

Solidarni z Ukrainą CZYTAJ WIĘCEJ