Przegląd prasy 26 listopada 2021

Przegląd prasy 26 listopada 2021

W dzisiejszej prasie. Przedstawiamy najważniejsze informacje dnia dostępne w prasie ogólnopolskiej.

„Gazeta Wyborcza”

 1. Glapiński o “atakach na NBP”. “Będą trwały, dopóki ustawa obronie ojczyzny nie trafi do prezydenta”
  „Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował, że Rada Polityki Pieniężnej “dwukrotnie podniosła stopy procentowe i w razie potrzeby będzie działać dalej”. W rozmowie z “Gazetą Bankową” zapewnił też, że rada nie dopuści do “utrwalenia się podwyższonej inflacji”. – Ataki na Narodowy Bank Polski będą trwały, dopóki ustawa o obronie ojczyzny nie trafi do podpisu prezydenta – dodał”.
  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27846249,glapinski-o-atakach-na-nbp-beda-trwaly-dopoki-ustawa-obronie.html
 2. Pojawił się nowy wariant koronawirusa z ogromną liczbą mutacji.
  „Wariant B.1.1.529 zgromadził aż 32 mutacje w białku kolca, a więc w miejscu kluczowym dla procesu zakażania komórek. Do tej pory zidentyfikowano 10 takich infekcji w trzech krajach. Niektórzy naukowcy są mocno zaniepokojeni najnowszym wariantem koronawirusa”.
  https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,173954,27842575,naukowcy-ostrzegaja-przed-nowym-wariantem-koronawirusa-z-ogromna.html
 3. Emerytura stażowa. Będzie nowy wiek emerytalny dla chętnych?
  „Emerytura stażowa to projekt, który oczekuje na I czytanie w Sejmie. Ile lat trzeba przepracować, by udać się na taką emeryturę, jeśli takie świadczenie wejdzie w życie? Wyjaśniamy”.
  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27844553,emerytura-stazowa-bedzie-nowy-wiek-emerytalny-dla-chetnych.html
 4. Ile Polacy zyskają na pakiecie antyinflacyjnym. Liczymy z ekspertem. “Naprawdę tyle wychodzi”
  „Niższe ceny na stacji benzynowej, mniejsze rachunki za prąd i ogrzewanie. Taki ma być efekt pakiety antyinflacyjnego, który zaprezentował premier Mateusz Morawiecki. – Część tych obniżek przestanie obowiązywać w kwietniu – wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl prof. Marian Noga”.
  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27844114,ile-polacy-zyskaja-na-pakiecie-antyinflacyjnym-liczymy-z-ekspertem.html

„TOK FM”

 1. Ekspert policzył, ile można zaoszczędzić na tarczy antyinflacyjnej. Kwota nie powala.
  „Rząd postanowił podzielić się z Polakami tym, co zarabia na inflacji – tak Maciej Samcik, autor bloga ekonomicznego subiektywnieofinansach.pl oceniał w TOK FM pomysł wprowadzenia tzw. tarczy antyinflacyjnej. Rządzący oddadzą konsumentom połowę tego, co państwu przynoszą wyższe od planowanych przychody z akcyzy i VAT-u. – Każdemu gospodarstwu domowemu zostanie w kieszeni ok. 50 zł więcej każdego miesiąca do czerwca przyszłego roku – obliczał Samcik w TOK FM”.
  https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103090,27845337,ekspert-policzyl-ile-mozna-zaoszczedzic-na-tarczy-antyinflacyjnej.html

„Dziennik Gazeta Prawna”

 1. Obniżki VAT, dotacje, zamrażanie cen. Tak państwa w Europie wspierają odbiorców energii.
  „Obniżenie stawki VAT, obniżki innych opłat, dotacje bezpośrednie, zamrażanie cen – to najczęstsze w Europie metody wsparcia odbiorców energii w sytuacji wysokich cen – wynika z zestawienia firmy doradczej Crido”.
  https://forsal.pl/gospodarka/inflacja/artykuly/8300559,obnizki-vat-dotacje-zamrazanie-cen-tak-panstwa-w-europie-wspieraja-odbiorcow-energii.html
 2. Jak tarcza antyinflacyjna wpłynie na inflację? Oto szacunki ekonomistów.
  „Rozwiązania zaproponowane przez rząd w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej powinny obniżyć inflację w I kwartale 2022 r. o ok. 1,15 pkt – powiedział w czwartek PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak”.
  https://forsal.pl/gospodarka/inflacja/artykuly/8300516,jak-tarcza-antyinflacyjna-wplynie-na-inflacje-oto-szacunki-ekonomistow.html
 3. Kościński: Oddajemy społeczeństwu to, co budżet zyska dzięki zwiększonej inflacji.
  „Tarcza antyinflacyjna będzie kosztować ok. 10 mld zł a zwiększenie dochodów budżetu ze względu na inflację to ok. 8-9 mld zł. Więc oddajemy społeczeństwu to, co budżet zyska dzięki zwiększonej inflacji – powiedział w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński”.
  https://forsal.pl/gospodarka/inflacja/artykuly/8300611,koscinski-oddajemy-spoleczenstwu-to-co-budzet-zyska-dzieki-zwiekszonej-inflacji.html
 4. RPP odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych.
  „Przewidziane obniżki podatków mogą przyczynić się do wyhamowania wzrostu cen i są jednym ze sposobów odpowiedzi na największy od wielu lat kryzys inflacyjny – ocenił w czwartek Związek Przedsiębiorców i Pracodawców”.
  https://forsal.pl/gospodarka/stopy-procentowe/artykuly/8232356,rpp-odrzucila-wniosek-o-podwyzke-stop-procentowych.html
 5. Sasin: Spadek inflacji na początku 2022 r. będzie bardzo wyraźny.
  „Dzięki tarczy antyinflacyjnej spadek inflacji na początku 2022 roku będzie bardzo wyraźny i będzie wynosił ok. 1 proc. – podkreślił w czwartek wicepremier Jacek Sasin”.
  https://forsal.pl/gospodarka/inflacja/artykuly/8300803,sasin-spadek-inflacji-na-poczatku-2022-r-bedzie-bardzo-wyrazny.html
 6. Prezes NBP: Nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji.
  „Dwukrotnie podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej; nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji – zapowiedział w wywiadzie dla “Gazety Bankowej” prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że do I kwartału 2022 r. inflacja pozostanie podwyższona”.
  https://forsal.pl/gospodarka/inflacja/artykuly/8300805,prezes-nbp-nie-dopuscimy-do-utrwalenia-sie-podwyzszonej-inflacji.html