Francuska firma Marine Tech opracowała urządzenie pozwalające na produkcję wody pitnej z wody morskiej dzięki energii promieni słonecznych. To może być ważny krok w walce z niedoborem wody na świecie.

 

Schemat działania mechanizmu.

 

Proces powstawania wody pitnej jest bardzo prosty. 
Wodę morską tłoczy się za pomocą pomp zasilanych energią z paneli fotowoltaicznych do przeźroczystej kuli o średnicy jednego metra. Następnie słońce ogrzewa kulę przez zamontowane pod nią lustro, wewnątrz słona woda paruje i skrapla się na ściankach, a na dole kuli jest zbierana już jako woda słodka. Mechanizm ma jeszcze jedną ważną dla przyszłych użytkowników zaletę. W wyniku wysokich temperatur w uzdatnianej wodzie giną wszystkie bakterie.

Urządzenie firmy Marine Tech nie jest pierwszym tego typu na świecie, ale póki co jedynym, które wykorzystuje tylko energię odnawialną.

"Z pewnością produkujemy dziś najtańszą wodę pitną na świecie - mówi Thierry Carlin, dyrektor generalny Marine Tech - ponieważ cały system kosztuje kilkaset euro. Jest on zaprojektowany, aby służyć co najmniej 30 lat, więc koszt jednego litra to wielkość rzędu kilku zer po przecinku."

Makieta systemu.

 

 

Pierwsze osiedle z odsalającymi wodę kulami ma powstać w Emiratach Arabskich.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: http://en.marinetech.fr/Water-production

Małgorzata Massel
specjalista ds. PR IGWP

Wyszukiwanie

Nasze szkolenia

  • KURS ODWOŁANY! Operator obsługi i eksploatacji samochodów specjalistycznych do czyszczenia sieci kanalizacyjnej - Wrocław, 13-15 listopada 2018 r. +

    KURS ODWOŁANY! Operator obsługi i eksploatacji samochodów specjalistycznych do czyszczenia sieci kanalizacyjnej - Wrocław, 13-15 listopada 2018 r. Cele kształcenia:  Zdobycie komplementarnych umiejętności obsługi samochodów specjalistycznych do czyszczenia Czytaj więcej
  • Podatkowe aspekty funkcjonowania spółek komunalnych - Wrocław, 23 listopada 2018 r. +

  • 1

Newsletter IGWP

Rozwiń aby zapisać się do newslettera

Zapisz się do newslettera IGWP i bądź na bieżąco z informacjami i naszą ofertą.

Poniżej proszę wybrać listy newslettera oraz wpisać e-mail na który będą wysyłane informacje.