Ministerstwo Rozwoju przygotowało pakiet działań dla średnich miast. Jego główne elementy to wsparcie z funduszy europejskich, preferencje w lokowaniu inwestycji oraz ułatwienie dostępu do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwojowy.

Inicjatywa Ministra Rozwoju realizowana jest zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Pakiet kierowany jest dla miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich to jest 255 (lista w linku poniżej) miejscowości, z czego 122 ośrodki miejskie zostały zidentyfikowane jako te, które w największym stopniu tracą funkcję społeczno- gospodarcze i będą wymagały szczególnego wsparcia (lista w linku poniżej).

Jego istotnym elementem będzie szczególne wsparcie dla miast średnich z krajowych programów operacyjnych, którymi zarządza Minister Rozwoju m.in. poprzez dedykowane nabory w wybranych obszarach. Wyniesie ono prawie 2,5 mld zł z funduszy Unii Europejskiej przyznanych na lata 2014-2020.

Innym sposobem wsparcia średnich miast jest wykorzystanie instrumentów, które znajdują się w ofercie Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju.

Celem wprowadzenia pakietu jest zrównoważony rozwój kraju wykorzystujący indywidualne potencjały poszczególnych terytoriów oraz aktywizacja potencjałów miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Potencjalne obszary wsparcia to: drogi, sektor wodno-kanalizacyjny, gospodarka odpadami, zaopatrzenie w energię oraz gaz, infrastruktura społeczna, rewitalizacja, transport zbiorowy czy ochrona zdrowia.

Suma funduszy w krajowych programach operacyjnych w konkursach dedykowanych dla miast średnich w ramach Pakietu, zaplanowanych na najbliższe lata, to prawie 2,5 mld zł, w tym:

 • POWER ok. 970 mln zł,
 • POIR ok. 900 mln zł,
 • POIiŚ ok. 520 mln zł,
 • POPW ok. 60 mln zł.

Informacje dotyczące naborów w ramach „Pakietu dla średnich miast” (w ramach projektów inwestycyjnych, społecznych, rewitalizacyjnych, ekologicznych oraz z zakresu ochrony zdrowia) możecie Państwo uzyskać w Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich, Ministerstwie Rozwoju oraz w Polskim Funduszu Rozwojowym.

Lista miast średnich (255 miast, w tym 15-20 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów) 

Lista 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze 

Specjalista ds. marketingu - Natalia Przepierska

 

 

 

Wyszukiwanie

Nasze szkolenia

 • Zagadnienia okołotaryfowe, czyli nie tylko kalkulacja niezbędnych przychodów: 17 maja 2021 +

  Zagadnienia okołotaryfowe, czyli nie tylko kalkulacja niezbędnych przychodów: 17 maja 2021 Termin webinarium 17 maja 2021 r., godz. 09.00 - 14.00 Tematyka Czytaj więcej
 • Klasa metrologiczna wodomierza i jej wpływ na pomiary zużycia wody: 20 maja 2021 +

  Klasa metrologiczna wodomierza i jej wpływ na pomiary zużycia wody: 20 maja 2021 Szanowni PaństwoUczestnikowi webinarium przysługuje 15% zniżki na zakup monografii "Gospodarka Czytaj więcej
 • 1